Alpejskie MŚ w Sankt Moritz: Zapowiedź zjazdu mężczyzn (lista startowa) [aktualizacja]

Georges Ménager

fot. Georges Ménager / CC BY NC ND
fot. Georges Ménager / CC BY NC ND

Po szeregu treningów, dłuższych, krótszych czasowo i pod względem dystansu, przerywanych przez wiatr, śnieg i mgłę czas przystąpić do rywalizacji o medale. W sobotę druga konkurencja mężczyzn na Mistrzostwach Świata w Sankt Moritz – zjazd. 

Przebieg obecnego sezonu sprawia, że niezwykle trudno wskazać głównego faworyta. O ile w supergigancie był jeden podstawowy faworyt i wielu mniejszych, tak w zjeździe niemal równe szanse ma spora grupa zawodników. Oczywiście Puchar Świata ma swojego lidera, którym jest Peter Fill. Drugie miejsce zajmuje Kjetil Jansrud, trzecie Dominik Paris. Aktualna klasyfikacja jest bardzo podobna do końcowej z sezonu 2015/2016. Wówczas wygrał Peter Fill, trzeci był Dominik Paris, a drugi Norweg, ale nie Jansrud (wtedy zajął 4. miejsce), a Aksel Lund Svindal, który obecnie przebywa rehabilitację po operacji. W pięciu dotychczas przeprowadzonych zjazdach w Pucharze Świata 2016/2017 było pięciu zwycięzców. Żadnemu zawodnikowi nie udało się wygrać dwukrotnie. Triumfatorami byli kolejno Kjetil Janrud, Max Franz, Peter Fill, Travis Ganong i Hannes Reichelt. Jeśli schemat ten miałby się utrzymać, to kolejny zjazd powinien wygrać ktoś inny? Nie jest to wykluczone, bo kandydatów nie brakuje. Są mocni Austriacy, którzy jeżdżą w kratkę, ale stać ich na dobry wynik: Matthias Mayer, Vincent Kriechmayr. Jest drugi z Norwegów Aleksander Aamodt Kilde, Francuz Adrien Theaux, mistrz świata w supergigancie z Sankt Moritz Erik Guay, który był już mistrzem świata w zjeździe w 2011 roku w Garmisch-Partenkirchen, a także Szwajcarzy, którzy mają atut w postaci domowej trasy, którą powinni znać lepiej niż cała reszta: Beat Feuz, Carlo Janka i obrońca tytułu Patrick Küng. W treningach wysoką formę prezentował Feuz, który może pokusić się o zdobycie złotego medalu. Przemawia za nim również to, że w Sankt Moritz zwyciężył w poprzednim sezonie w finałowych zawodach.

Jak już nadmieniono, złoto w Beaver Creek dwa lata temu zdobył Patrick Küng. Srebrny medal wywalczył Travis Ganong, a brązowy Beat Feuz. Pięciu zawodników wygrywało dwa razy zjazd na MŚ. Do tego grona należą Toni Sailer, Bernard Russi, Aksel Lund Svindal, Jean-Claude Killy, Walter Prager i Zeno Colo. Jednym wciąż aktywnym zawodnikiem jest Svindal, choć jego aktywność w najbliższym czasie jest zawieszona z powodu kontuzji kolana. Tylko dwóch zawodników startujących w Sankt Moritz w tegorocznych mistrzostwach ma w dorobku tytuł mistrza świata w zjeździe. Zostali już oni wspomniani, a są to Küng i Guay. Jest natomiast jeszcze kilku, którzy otrzymywali medale srebrne i brązowe za zjazd. Jan Hudec i Dominik Paris i Travis Ganong mieli medale srebrne, zaś Beat Feuz i Carlo Janka brązowe.

Mapa trasy

Trasa Corviglia, na której będą jutro rywalizować mężczyźni w zjeździe ma długość 2774 m. Znana jest z bardzo szybkiego początku “Free Fall”, gdzie zawodnicy rozpędzają się do 140 km/h w 6 sekund. Nachylenie w tym miejscu dochodzi do 100% (45 stopni). Różnica wysokości między startą i metą wynosi 800 m. W zawodach weźmie udział dwóch Polaków: Michał Kłusak i Maciej Bydliński. Już po wczorajszym treningu dyrektor sportowy reprezentacji Austrii podjął decyzję, że w zawodach wezmą udział Hannes Reichelt, Max Franz, Matthias Mayer i Vincent Kriechmayr. Z brakiem występu na MŚ w tej konkurencji musi pogodzić się Romed Baumann, który będzie miał jeszcze możliwość startu w kombinacji. O piąte miejsce w składzie Szwajcarów na zjazd rywalizowali Nils Mani i Niels Hintermann. Wiadomo już, że obok Feuza, Janki, Künga i Maro Caviezela pojedzie Mani.

Lista startowa zjazdu mężczyzn

Zawody zaplanowane są na godzinę 12:00. Przewidywane są jednak utrudnienia. Podobnie jak wczoraj, w Sankt Moritz może pojawić się mgła. Niewykluczone są zatem opóźnienia. Mimo wszystko mamy nadzieję, że uda się sprawnie przeprowadzić zawody w sprawiedliwych warunkach. Z numerem pierwszym na trasę wyruszy Matthias Mayer. Numer 9. dostał Peter Fill, 15. Dominik Paris, 19. Kjetil Jansrud, 7. Beat Feuz, a 10. Patrick Küng, Michał Kłusak ma 42. numer startowy, a Maciej Bydliński 44. W zawodach wystąpi 57 zawodników.

AKTUALIZACJA

Początek zawodów został najpierw przełożony na 12:30, a następnie podjęto decyzję o kolejnym przesunięciu godziny startu na 13:15 z powodu mgły w środkowej części trasy. O 13:00 jury postanowiło, że jednak nie ma szans, aby zjazd rozpoczął się o 13:15 i ustalono nową godzinę, o której mają wystartować zawodnicy: 13:45. Po kolejnym okresie oczekiwania stwierdzono, że warunki nadal nie są odpowiednie. Zjazd został znów przełożony, tym razem na 14:15. Po ponad dwóch godzinach oczekiwania nadal nie było właściwej pogody, w związku z czym przeniesiono rozpoczęcie zawodów na 14:30. Niestety o godzinie 14:15 postanowiono odwołać dzisiejsze ściganie. Zawody przełożono na niedzielę.

Przeczytaj również: Zapowiedź zjazdu mężczyzn – druga próba w niedzielę (lista startowa)

Zapowiedź MŚ w narciarstwie alpejskim – Sankt Moritz 2017 (Program mistrzostw świata)

Wszystkie nasze informacje na temat MŚ w narciarstwie alpejskim w Sankt Moritz znajdziecie TUTAJ

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.