Alpejska wiosna – Maj #4. Kadry Francuzów, ambicje Szwajcarów, zmiany w austriackiej federacji

W maju fani narciarstwa alpejskiego nie narzekają na nadmiar emocji sportowych. Tych bowiem nie ma praktycznie wcale – żadne istotne zawody nie są rozgrywane. Niemniej oczywiście w świecie nart długich i carvingowych dzieje się całkiem sporo. Jak zwykle dla naszych czytelników trzymamy rękę na pulsie.

fot. Wikimedia Commons / CC BY SA

Francuzi ogłosili kadry

Do krajów, które oficjalnie powołały swoje alpejskie kadry dołączyła Francja. Ten bardzo silny alpejski kraj powołał całkiem liczną kadrą A. Nie brakuje w niej bardzo znanych nazwisk z najściślejszej światowej czołówki. Kadrę A panów tworzą: Nils Allegre, Mathieu Bailet, Johan Clarey, Mathieu Faivre, Thibaut Favrot, Blaise Giezendanner, Victor Muffat Jeandet, Maxence Muzaton, Clement Noel, Alexis Pinturault, Brice Roger i Adrien Theaux. W kadrze pań pojadą: Clara Direz, Coralie Frasse Sombet, Laura Gauche, Tiffany Gauthier, Romane Miradoli, Nastasia Noens oraz Tessa Worley.

Coś się kończy coś się zaczyna

Ostatnio pisaliśmy o ambicjach Szwajcarów, którzy mając najdłuższą trasę zjazdową w Wengen chcą zbudować trasę… jeszcze dłuższą (u podnóży Matterhornu). Tymczasem niepokojące wieści płyną z Niemiec. Otóż w przyszłym sezonie ma zabraknąć w kalendarzu miejsca dla legedarnego zjazdu w Garmisch-Partenkirchen – mają tam za to odbyć się slalomy, które rozgrywane są bardzo rzadko – ostatnio czołówka gościła tam podczas MŚ w 2011. Powodem takiej zmiany są Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Pozostaje mieć nadzieje, że na słynnym Kandaharze światowa elita będzie startować w przyszłości.

Nowy prezydent ÖSV

W najpotężniejszej narciarskiej federacji świata – czyli austriackiej – doszło do zmiany na samym szczycie. Po 31 latach ustąpił z funkcji 79-letni Peter Schröcksnadel. O schedę po nim walczyli m. in. utytułowani w przeszłości Michael Walchhofer i Renate Götschl. Ostatecznie jednak nowym szefem został Karl Schmidhofer – wujek gwiazdy konkurencji szybkościowych Nicole Schmidhofer. Oczywiście swoje stanowisko zawdzięcza dużemu menedżerskiemu doświadczeniu m. in. w branży turystycznej. Więcej o kulisach wyborów oraz o nowym szefie można przeczytać tu i tu.

Treningi w słońcu i mrozie

Skoro o Austriakach mowa. Ciekawe miejsce na treningi wybrała sobie grupa Speed2 prowadzona przez Christopha Alstera na miejsce treningów wybrała słoneczną Sardynię. Na tej włoskiej wyspie na rowerach trenuje m. in. Christina Ager. Natomiast grupa World Cup Speed (w składzie m. in. Cornelia Hütter i Stephanie Venier) pod okiem Floriana Scheibera tradycyjnie korzysta ze śniegu w maju na lodowcu w Sölden. Więcej o treningach w bardzo różnych okolicznościach przyrody można przeczytać w tym miejscu.

Co u starych znajomych?

Dzięki mediom społecznościowym nie tracimy kontaktu z zawodnikami, którzy niedawno jeszcze ścigali się na trasach, a dziś cieszą się z emerytury sportowej. Warto zajrzeć na instagramowy profil Szweda Mattiasa Hargina, który po zakończeniu kariery narciarskiej przygotowuje się do nowych, obejmujących kilka dyscyplin sportu wyzwań. Dla odmiany Bernadette Schild postanowiła spędzać swój czas realizując swoją pasję – wspinaczkę.

źródła: fis-ski.com, Instagram, krone.at, suddeutsche.de