Alpejska wiosna – kwiecień #3. Kadra Szwajcarów, zmiany w sztabach, młodszy brat mistrzyni kończy karierę

fot. Rosmarie Knutti © / rk-photography.ch

Do tego, że sezon za nami zdążyliśmy się przyzwyczaić. Rodziny wielu fanów sportów zimowych odetchnęły z ulgą, zaś sami fani – w tym i redaktorzy naszej strony – powoli wychodzą z syndromu odstawiennego. Żeby jednak nie stracić kontaktu z naszymi ukochanymi sportami od lat dla naszych czytelników przygotowujemy raporty. Dziś pora na narciarstwo alpejskie. A w nim – jak to bywa po sezonie – o posezonowych przetasowaniach, ale nie tylko.

Szwajcarzy ogłosili kadry

Szwajcarzy jako druga kadra – po Norwegach, o których pisaliśmy tutaj – ogłosiła kadry na sezon 2023/24. W kadrze narodowej kobiet znalazły się: Jasmine Flury, Michelle Gisin, Lara Gut-Behrami, Joana Haehlen, Wendy Holdener i Corinne Suter. W kadrze “A” zaś: Aline Danioth, Della Durrer, Andrea Ellenberger, Melanie Meillard, Priska Nufer, Camille Rast, Jasmine Suter i Elena Stoffel. 

Wśród panów kadrę narodową tworzą: Gino Caviezel, Niels Hintermann, Loic Meillard, Justin Murisier, Marco Odermatt, Stefan Rogentin, Daniel Yule i Ramon Zenhaeusern. W kadrze “A” miejsce zaś mają: Luca Aerni, Marc Rochat i Thomas Tumler.

Dla czytelników zainteresowanych także niższymi kadrami Szwajcarów. O panach można przeczytać w tym miejscu, o paniach zaś – w tym.

Młodszy brat Lary Gut-Behrami kończy karierę.

Larę Gut-Behrami znają chyba wszyscy, którzy cokolwiek wiedzą o narciarstwie alpejskim. Jej brat – Ian Gut – nie jest jednak postacią rozpoznawalną. Można było przez lata dość mocno interesować się tym sportem, a i tak przeoczyć jego starty. 28-latek reprezentował nie Szwajcarię, a Liechtenstein. Jeździł zwykle w zawodach niższej rangi. W PŚ wystartował trzykrotnie ani razu nie zdobywając punktu. Jako młody zawodnik zapowiadał sukcesy, których jednak nigdy nie udało mu się osiągnąć. Teraz zakończył swoją karierę sportową.

Zmiany w sztabie amerykańskim…

Amerykański sztab szkoleniowy przeszedł spore zmiany. Po roku bez głównego trenera męskiej ekipy wakat zwolniony przed sezonem 2022/23 przez Foresta Careya objął Szkot Mark Tilson. Wcześniej trenował on drużynę Kanady, która odnosiła spore sukcesy okraszone medalami wielkich imprez. Po sezonie 2022/23 amerykańska drużyna straciła też mocny duet trenerów szybkościowych. Odeszli Randy Pleskey i jego bardzo wysoko oceniany w USA asystent Urban Planisek. Na ich miejsce przyszli Austriacy. Burkhard Schaffer (jako trener główny) oraz Florian Scheiber jako asystent. 

To jednak nie koniec zmian. Do męskiej drużyny Pucharu Europy na stanowisko trenera ds. rozwoju mężczyzn awansowano Grahama Flinna. No i oczywiście nie można nie wspomnieć o drugim transferze z Kanady. Głównym trenerem drużyny żeńskiej z najjaśniejszą gwiazdą alpejskiego firmamentu Mikaelą Shiffrin została Karin Harjo. Dodatkowo na stanowiska trenera szybkościowego kobiet wrócił Szwajcar Alexander Hoedlmoser. Razem z nim powrócił też jego asystent Daniel Dejori. Na koniec do drużyny technicznej mężczyzn jako asystent trenera Magnusa Anderssona został zatrudniony Francuz Rudi Soulard.

…i we francuskim  

Drużyna francuska skupiona jest wokół największej gwiazdy – Alexisa Pinturaulta. Jego nowym trenerem został Maxime Tissot, znany także ze stoków. Nowy trener rozpoczął już pracę podczas zgrupowania w austriackim Obergurgl. 

Felix Neureuther krytykuje media społecznościowe…

Wielki i utytułowany slalomista sprzed lat – Niemiec Felix Neureuther – nie lubi dzisiejszego social mediów. – Jesteśmy sprowadzeni teraz do czegoś takiego, że decydującym czynnikiem jest liczba kliknięć. To nie jest prawdziwe życie – powiedział wielokrotny medalista slalomowych MŚ. I dodał, że uzależnianie sławy od klików i polubień to bzdura. – Dzieci i młodzież wkraczają w świat, który nie ma nic wspólnego ze światem rzeczywistym – powiedział Niemiec mediom. Felix zaprzeczył też, że nie czuł się nigdy supergwiazdą, a jego największym osiągnieciem jego ojcostwo.

…a najgorętsza para świata alpejskiego w nich bryluje

Tych zastrzeżeń nie ma chyba najgorętsza para świata narciarstwa alpejskiego. Mikaela Shiffrin i Aleksander Aamodt Kilde ostatnio brylowali na gali tygodnika TIME. Udostępnili na Instagramie zdjęcia z tej uroczystości. Trzeba przyznać, iż w niecodziennym dla sportowców zawodowych anturażu było im bardzo do twarzy.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mikaela Shiffrin ⛷💨 (@mikaelashiffrin)

źródła: swiss-ski.ch, neveitalia.it, skiracing.com, ledauphine.com, sport1.de