Alpejska wiosna #2. Zaskakujące pożegnanie Norwega, poważna choroba austriackiej juniorki, Shiffrin wyróżnioniona, nowy trener Stuhec

Foto: Stefan Brending

Za oknem wiosna w pełni. Nasza redakcja nie przestaje jednak prężnie działać i wciąż żyje emocjami związanymi z zimą. Zapraszamy na kolejną część cotygodniowego podsumowania w narciarstwie alpejskim. Tym razem opowiemy m.in o sensacyjnym zakończeniu kariery, nowym sukcesie Mikaeli Shiffrin czy nowym szkoleniowcu Ilki Stuhec.

Foto: Stefan Brending

Młody Norweg mówi pas

Fabian Wilkens Solheim postanowił zakończyć karierę zawodowego sportowca i skupić się na nowych wyzwaniach. – Jako dziecko miałem wiele marzeń i cieszę się, że mogłem spełnić większość z nich. To był niesamowity czas i jestem wdzięczny za możliwość rywalizowania z najlepszymi na świecie przez tyle lat i za to jak daleko udało mi się dotrzeć – czytamy w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych Norwega. 27-latek w dorobku ma złoty medal mistrzostw świata w team evencie (Cortina d’Ampezzo 2021). Ponadto wywalczył również brąz na igrzyskach olimpijskich (Pekin 2022) w tej samej specjalności.

Odwiesić narty na kołek zdecydował się także David Ketterer. – Patrząc w przeszłość miałem wielkie cele i nie wszystkie udało mi się osiągnąć. Mimo tego jestem bardzo szczęśliwy ze ścieżki jaką przebyłem. W sporcie, w którym detale decydują o końcowym wyniku, poradziłem sobie całkiem nieźle – mówił Ketterer. W minionym sezonie Niemiec zdołał zająć nawet 22. miejsce w slalomie we francuskim Chamonix.

Poważna choroba juniorki

Amanda Salzgeber odniosła się do swojej nieobecności na międzynarodowej arenie. 21-latka zachorowała na mononukleozę i boreliozę. – Zeszłego lata złapałam koronawirusa. Zaraz po tym pojechaliśmy na zgrupowanie do Chile. Tam czułam się ciagle zmęczona, a moje wyniki znacznie się pogorszyły – opowiada narciarka. Salzgeber jest młodzieżową mistrzynią olimpijską w kombinacji z 2020 roku. Zajęła także siódme miejsce w zjeździe na mistrzostwach świata juniorów w 2022. W swoim dorobku ma już punkty Pucharu Europy.

Wpływowa Shiffrin

W ostatnich dniach kolejne duże wyróżnienie otrzymała Mikaela Shiffrin. Amerykanka znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie na rok 2023. Ranking ten opublikował renomowany magazyn „Time”. Miejsce w tak zaszczytnym gronie Mikaela zapewniła sobie niesamowitymi osiągnięciami na stoku i poza nim. 28–latka w sezonie 2022/23 pobiła wieloletni rekord zwycięstw, dotychczas dzierżony przez Ingemara Stenmarka. Na koncie ma ich już łącznie 88. To wskazuje, że już niedługo możemy się spodziewać przełamania kolejnej magicznej bariery – 100 triumfów w Pucharze Świata. Co ciekawe w rankingu najbardziej wpływowych osób znalazła się również polska tenisistka – Iga Świątek.

Zmiany w sztabie mistrzyni

Ostatnio sporo dzieje się w słoweńskim narciarstwie. W poprzednim podsumowaniu informowaliśmy o powrocie do ścigania Mety Hrovat. Na śniegu ponownie zobaczymy także Andreję Slokar. Tym razem zaskakującą decyzję podjęła Ilka Stuhec. Dwukrotna mistrzyni świata w zjeździe dołączyła do swojego zespołu Natko Zrnčića Dima. Od przyszłego sezonu Chorwat będzie pełnił funkcję jednego ze szkoleniowców Ilki. Na stanowisku zastapił Marko Vukičevicia, który skupia się na prężnym działaniu w Słoweńskim Związku Narciarskim. Natko ma za sobą całkiem bogatą karierę zawodniczą. Przez 14 lat startował w Pucharach Świata i pięciokrotnie stawał na podium. – Praca z mistrzynią, którą Ilka jest zarówno na stoku narciarskim jak i poza nim to niezwykła okazja, zaszczyt i wyzwanie. Wierzę, że dobrze się dogadamy i będziemy pracować na najwyższym poziomie – opowiadał Chorwat o nowej współpracy.

Nowe kadry

Wiosna to także czas na skompletowanie kadr na nowy sezon. W ostatnich dniach ostateczny skład podała jedna z najmocniejszych nacji – Norwegia. Alpejczycy z tego kraju mają za sobą fantastyczny rok. Łącznie zdobyli 7611 punktów Pucharu Świata i odnieśli aż 16 triumfów ( 14 wśród mężczyźni i 2 wśród kobiet).

Składy reprezentacji Norwegii na sezon 2023/2024

Kobiety

Status A : Ragnhild Mowinckel, Kajsa Vickhoff Lie, Mina Fuerst Holtmann, Thea Louise Stjernesund

Status B: Maria Theresa Tviberg, Inni Holm Wembstad, Kristin Anna Lysdahl

Status C: Pernille Dyrstad Lydersen, Marte Monsen, Andrine Mårstøl, Marcel Kufaas, Blanca Westhoff Bakke, Anine Thoresen

Mężczyźni

Status A: Aleksander Aamodt Kilde, Henrik Kristoffersen, Lucas Braathen, Atle Lie McGrath, Alexander Steen Olsen, Timon Haugan, Rasmus Windingstad

Status B: Halvor Hilde Gunleiksrud, Sebastian Foss, Solevåg, Adrian Smiseth Sejersted

Status C: Kaspar Kindem, Markus Nordgaard Fosslahd, Eirik Hystad Solberg, Fredrik Møller, Theodor Brækken, Oscar Andrea Sandvik, Hans Grahl-Madsen, Jesper Wahlqvist

Paranarciarstwo

Status A: Jesper Saltvik Pedersen Status B: Marcus Grasto Nilsson, Magnus Valø Balchen

Trenerzy: Mathias Viljar Hansen Caspar Lindskov

Śmierć olimpijczyka

Jeremy Nobis został znaleziony martwy w swojej celi więziennej w miejscowości Cedar City (Utah). Były narciarz odbywał karę pozbawienia wolności za jazdę po alkoholu. Sprawie przygląda się policja, jednak wstępnie wykluczono udział osób trzecich. 52-latek reprezentował Stany Zjednoczone na igrzyskach olimpijskich w Lillehammer (1994). Tam jego najlepszym rezultatem było zajęcie dziewiątego miejsca w slalomie gigancie. Potem zasłynął z niebezpiecznych zjazdów ze stromych zboczy. Specjalnie na jego cześć powstały narty Dynastar. Nobis przez wiele lat pomagał także w projektowaniu nowego sprzętu do freeskiingu.

Źródło: Instagram/ krone.at/ 24ur.com/ skinews.ch/ skiforbundet.no/ fox13now.com