Wyręczamy FIS po raz trzeci. Zmiany w klasyfikacjach PŚ po dopingu

inform.kz

inform.kz

Część trzecia i – oby – ostatnia opracowanych przez nas zmian w tabelach PŚ po uwzględnieniu dyskwalifikacji za doping dotyczy sezonów bardzo już niedawnych – 2017/18 i 2018/19. Zmiany w tabeli dotyczą tylko mężczyzn – u pań na szczęście żadnych afer na razie nie wykryto.

W sezonie 2017/18 pozbawiono całego dorobku Austriaków Maxa Hauke i Dominika Baldaufa oraz Estończyka Karela Tammjarva. Jego rodacy Andreas Veerpalu i Aldo Karp również zostali zdyskwalifikowani za doping, ale nie zdobyli żadnych punktów PŚ nie wpłynęło to więc na tabelę. Części dorobku pozbawiony został też słynny Kazach Aleksiej Poltoranin – spadł przez to z miejsca siódmego w tabeli na ósme, ale stracił przy tym też zwycięstwo w Lahti – kosztem Rosjanina Aleksandra Bolszunowa. Na drugie miejsce wskoczył Iivo Niskanen z Finlandii, na trzecie Emil Iversen z Norwegii.

Z ciekawostek statystycznych – w tabeli pojawili się nowi zawodnicy z dorobkiem 1 pkt – Kanadyjczyk Graeme Killick i Niemiec Lukas Gross. Największy spadek w tabeli (o trzy miejsca) zanotował Szwajcar Roman Schaad, bardzo mocno w tabeli przesunęli się Czech Petr Knop (o jedenaście pozycji do góry), Szwajcar Curdin Perl (dziewięć) i Austriak Bernard Tritscher (osiem). Najwięcej punktów zyskali wspomnieni już Niskanen (23) i Bolszunow (20).

W sprincie pojawili się w tabeli Włoch Mirco Bertolina i wspomniany Gross. Trzy pozycje do góry awansowali Brytyjczyk Andrew Musgrave, Francuz Clement Arnault i Czech Michal Novak. Dwa miejsca w dół spadł Szwed Marcus Hellner. Dorobek punktowy stracił tylko Baldauf (pozostali punktowali tylko na dystansach), więc nikt nie poprawił go o więcej niż 2 punkty. W dystansach w tabeli zadebiutował Killick, najwięcej – siedem pozycji – awansowali Tritscher i Perl, najbardziej spadli Szwajcar Toni Livers i… Poltoranin (trzy pozycje). Dorobek najbardziej poprawili Niskanen (22 pkt) i Bolszunow (20).

Sezon 2018/19 to utrata wszystkich punktów przez czwórkę Baldauf, Hauke, Niskanen i Poltoranin. Dyskwalifikacja objęła też dorobek Andreasa Veerpalu i startującego tylko na MŚ… Irańczyka Yaghooba Kiashemshakiego. W tabeli PŚ pojawili się Szwajcar Livio Bieler (od razu z dwoma punktami) i Kazach Iwan Ljuft. O dziewięć miejsc przesunął się Szwajcar Jason Rueesch, o osiem Japończyk Hiroyuki Miyazawa. Dwa miejsca w dół spadli Francuz Renaud Jay i Norweg Gjoeran Tefre. Najwięcej – siedem – punktów zyskał Włoch Francesco de Fabiani.

W tabeli sprintu pojawił się Rosjanin Ilja Semikow. Dziewięć pozycji do góry awansował Rueesch, kilku zawodników spadło o jedno miejsce. Nikt nie poprawił dorobku o więcej niż trzy punkty. W dystansowej tabeli zadebiutowali ci sami zawodnicy, co w generalnej, a rekord awansu znowu należy do Rueescha (siedem miejsc). Aż trzy miejsca w dół spadł Brytyjczyk Andrew Young. Sześć punktów w tabeli zyskał Norweg Martin Loewstroem Nyenget.

KLASYFIKACJA GENERALNA 2018-19 KLASYFIKACJA GENERALNA 2017-18

źródło: własne