Wstępny kalendarz PŚ w biegach narciarskich na sezon 2020/2021

fot. M. Rudzińska

fot. M. Rudzińska

Międzynarodowa Federacja Narciarska opublikowała jakiś czas temu wstępny kalendarz Pucharu Świata w biegach narciarskich na sezon 2020/2021. W wersji dokumentu ze stycznia znalazło się kilka nowości, a najważniejszą imprezą będą Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym Oberstdorf 2021, które zaplanowano na przełom lutego i marca.

Zmagania o Kryształową Kulę w sezonie 2020/2021 – o ile na świecie unormuje się sytuacja związana z pandemią koronawirusa – zostaną już tradycyjnie zainaugurowane w Finlandii trzydniowym cyklem Ruka Triple (27-29 listopada). Tydzień później biegacze wystartują w Lillehammer, gdzie odbędą się biegi indywidualne i sztafety, a następnie przeniosą się do szwajcarskiego Davos. Kolejnym przystankiem na mapie Pucharu Świata będzie Drezno, które zmienia swoje miejsce w kalendarzu. W minionym sezonie zawody w Niemczech odbywały się bowiem w połowie stycznia.

Na 1 stycznia zaplanowano inaugurację piętnastej edycji prestiżowego cyklu Tour de Ski. Zawody rozpoczną się w Val Mustair, gdzie odbędą się trzy etapy, potem biegacze na dwa dni przeniosą się do Toblach, a cała impreza zakończy się już tradycyjnie w Val di Fiemme.

Tydzień po zakończeniu Touru zawodnicy wystartują w szwedzkim Ulricehamn, a potem przeniosą się do fińskiego Lahti, by w kolejnym tygodniu powrócić do Kraju Trzech Koron i walczyć o zwycięstwo w Falun. Na początku lutego w kalendarzu Pucharu Świata zadebiutuje Premanon, gdzie odbędą się aż trzy biegi (5-7 lutego). Po zawodach we Francji pucharowa karuzela zatrzyma się na dwa tygodnie, bowiem biegacze i biegaczki powrócą do rywalizacji dopiero 20 lutego w Novym Meście.

Kilka dni później w Oberstdorfie rozpocznie się najważniejsza impreza sezonu – Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021. Zmagania o medale będą trwały od 23 lutego do 7 marca. Po zakończeniu czempionatu globu zawodnicy przeniosą się do Drammen (10 marca), a potem do Oslo na tradycyjne biegi długie na 30 i 50 kilometrów. Zmagania o Kryształową Kulę zakończy Finał Pucharu Świata w Pekinie (19-21 marca), który będzie jednocześnie próbą generalną przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi 2022.

Kalendarz opublikowany przez FIS nie jest oczywiście jego ostateczną wersją i w związku z sytuacją epidemiczną na świecie może w nim dojść do zmian.

Wstępny kalendarz PŚ w biegach 2020/2021

Źródło: FIS