Vlhova złotą medalistką za slalom, Polki i Shiffrin poza trasą

07:30, 09.02.2022 Marek Cielec Aktualizacja: 08:15, 09.02.2022
reo

Petra Vlhova zdobyła swój pierwszy medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich, zajmując pierwsze miejsce w slalomie w Yanqing, choć nie zapowiadał tego pierwszy przejazd. Srebro zdobyła Katharina Liensberger, a brąz Wendy Holdener. Obie Polki, Magdalena Łuczak i Zuzanna Czapska, nie ukończyły pierwszego przejazdu, podobnie jak Mikaela Shiffrin.

fot: Sport-IT

Problemy Vlhovej, dramat Shiffrin

Dość sensacyjne rozstrzygnięcia przyniósł pierwszy przejazd, w którym z walki o medale odpadła Mikaela Shiffrin wypadając z trasy, a Petra Vlhova mocno oddaliła się od perspektywy zwycięstwa notując dużą stratę do liderki. Na prowadzeniu przez cały pierwszy przejazd była Niemka Lena Durr, która otwierała zawody. Petra Vlhova zajmowała dopiero ósmą pozycję z czasem o 0,72 sek. gorszym od Durr. Zbliżony czas do Niemki miała Michelle Gisin, która plasowała się na miejscu drugim (+0,03 sek). Trzecia była natomiast złota medalistka za gigant, Sara Hector (+0,12 sek.).

Szybki koniec Polek

Niespodziewanie wysoko znajdowała się także Słowenka Andreja Slokar, która traciłą do Durr mniej niż pół sekundy (+0,47 sek.), co dawało jej czwartą lokatę, a więc także duże szanse na medal. Piąta była Wendy Holdener, szósta Paula Moltzan, a siódma Katharina Liensberger. Niestety reprezentantki Polski podzieliły los Mikaeli Shiffrin i nie ukończyły pierwszego przejazdu, wypadając z trasy już na górnym odcinku, przez co nie mogły startować już w drugim przejeździe.

Vlhova wojowniczka

Ten kto skreślił Petrę Vlhovą już po pierwszym przejeździe popełnił spory błąd, bo Słowaczka jako jedna z nielicznych z czołówki pojechała drugi przejazd bez większych błędów. Pozostałe zawodniczki nie były w stanie utrzymać tempa Słowaczki i kolejno spadały na dalsze miejsca. Najbliżej Vlhovej (uwzględniając łączny czas) utrzymała się jadąca tuż po niej Katharina Liensberger, która przegrała z Petrą o 0,08 sek. Nieźle spisała się także Wendy Holdener, która musiała jednak zadowolić się trzecim miejscem (+0,12 sek.).

Czołówka pierwszego przejazdu bez medali

Pierwsza czwórka pierwszego przejazdu musiała uznać swoją porażkę i brak medali. Lenie Durr niewiele zabrakło, aby wywalczyć brązowy medal, ale ostatecznie sklasyfikowana została na czwartej pozycji (+0,19 sek.). Andreja Skolar zakończyła na miejscu piątym, a Michelle Gisin na szóstym. Po początkowo dobrej jeździe z trasy wypadła Sara Hector, która jednak nie będzie mogła pochwalić się drugim medalem olimpijskim.