Upadek i spadek w tabeli polskiej pary. Papadakis i Cizeron z wyczekanym złotem

Screen - Eurosport

Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron zostali mistrzami olimpijskimi w parach tanecznych. Polska para, Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew, zajęła siedemnaste miejsce. Na koniec programu dowolnego reprezentanci Polski upadli, co przekreśliło ich szansę na awans w tabeli.

Screen – Eurosport

Papadakis i Cizeron liderami po tańcu rytmicznym

Rywalizacja par tanecznych rozpoczęła się w sobotę od tańca rytmicznego. Po pierwszym segmencie rywalizacji prowadzili Francuzi, Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron. Wicemistrzowie olimpijscy z Pjognczangu zyskali świetne oceny zarówno za elementy techniczne, jak i komponenty. Zdobywając 90,83 punktu, wykonali pierwszy krok do złotego krążka i równocześnie pobili rekord świata, który wcześniej także należał do nich. Na drugim miejscu plasowali się reprezentanci Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, Wiktorija Sinicyna i Nikita Kacałapow, a na trzecim Amerykanie, Madison Hubbell i Zachary Donohue.

Do tańca dowolnego awansowała polska para. Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zajmowali piętnaste miejsce. Duet zebrał 70,32 punktu, nie wystrzegając się błędów. Kilkukrotnie niebezpiecznie zbliżali się do band, ale w końcowym wyniku pomogły im m.in. dobre twizzle. Nie pozwoliło to jednak na poprawienie najlepszego w tym sezonie wyniku, ustanowionego podczas mistrzostw Europy.

Upadek polskiej pary

W swoim tańcu dowolnym Kaliszek i Spodyriew zaprezentowali dobry przejazd, jednak na osiągnięcie dobrego wyniku nie pozwolił upadek na sam koniec programu. Już podczas końcowej pozy reprezentanci Polski upadli na lód przez zachwianie Maksyma i za to zostały im odjęte dwa punkty. Za drugi segment par tanecznych Kaliszek i Spodyriew otrzymali 96,99 punktu, co jest ich najlepszym wynikiem w sezonie, ale równocześnie najsłabszym dorobkiem spośród startujących w poniedziałkowym tańcu dowolnym par. Swój start zakończyli z notą 167,31 punktu, co dało im siedemnastą lokatę. Tym samym nie poprawili rezultatu sprzed czterech lat z Pjongczangu, gdy byli sklasyfikowani na czternastej pozycji.

Rekordziści potwierdzili dominację

Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron w tańcu dowolnym dodatkowo powiększyli swoją przewagę nad rywalami, zdobywając złote medale igrzysk olimpijskich. Niespełna pół punktu zabrakło im do poprawienia ich własnego rekordu świata. Ich program był doskonale wykonany i dopracowany, co dało im 136,15 punktu za sam drugi segment i 226,98 punktu za cały występ. Tym samym udało im się zdobyć to, co cztery lata wcześniej przegrali o niespełna punkt z kanadyjską dwójką, Tessą Virtue i Scottem Moir.

Drugą pozycję utrzymali reprezentanci Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, Wiktorija Sinicyna i Nikita Kacałapow, jednak w swoim finałowym przejeździe nie wystrzegli się błędów. Ich nota za taniec dowolny to 131,66 punktu (łącznie 220,51 pkt). Brąz powędrował do Madison Hubbell i Zachary’ego Donohue, którzy zaliczyli bardzo dobry i niemalże bezbłędny występ, ustanawiając swój nowy rekord sezonu.

Pełne wyniki

Jako kolejne w Pekinie w łyżwiarstwie figurowym rywalizować będą solistki. Panie rozpoczną walkę o medale 15 lutego od programu krótkiego (11:00). Dwa dni później o tej samej porze rozpocznie się decydujący program dowolny. Polskę reprezentować będzie Jekatierina Kurakowa.

Źródło: informacja własna