Trwają intensywne prace na Polanie Jakuszyckiej

Źródło: Materiały Promocyjne Organizatorów

Źródło: Materiały Promocyjne Organizatorów

Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie jest aktualnie miejscem realizacji jednej z najważniejszych dla polskiego sportu inwestycji. To tu powstaje bowiem Dolnośląskie Centrum Sportu.

Polana Jakuszycka jest jednym z miejsc, które nieodłącznie kojarzą się Polakom z narciarstwem biegowym. Bieg Piastów, Puchar Świata w biegach narciarskich – to tylko niektóre imprezy, jakich areną zmagań była słynna polana. Obecnie trwają intensywne prace, które mają nie tylko przywrócić jej dawny blask, ale i sprawić, by stała się wizytówką Polski.

– W Szklarskiej Porębie Jakuszycach trwa sztandarowa inwestycja samorządu województwa dolnośląskiego, czyli Dolnośląskie Centrum Sportu. Powstają tam między innymi trasy biegowe, strzelnica biathlonowa, boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada, kryta pływalnia. W głównym obiekcie dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe. Dodatkowo w budynku zaplanowano interaktywne muzeum sportów zimowych oraz centrum odnowy biologicznej z saunarium i dużą siłownią. Pod stadionem zimowym powstanie podziemny parking na ponad 200 miejsc. Plac budowy wygląda imponująco, z realizacji harmonogramu robót jesteśmy zadowoleni – przyznał w rozmowie z Muzycznym Radiem marszałek województwa Dolnośląskiego, Cezary Przybylski.

Jak przyznaje, inwestycje są jednym z najważniejszych stymulatorów krajowej koniunktury gospodarczej. – Wchodzimy w bardzo ważny etap odmrażania naszej gospodarki. W kwietniu zaprezentowaliśmy Dolnośląski Pakiet Gospodarczy, który ułatwi dolnośląskim przedsiębiorcom funkcjonowanie w czasach kryzysu. Ważne jest jednak również, aby samorządy nie rezygnowały z zaplanowanych wcześniej inwestycji. To będzie koło zamachowe dzięki któremu rozpędzimy powtórnie naszą gospodarkę. Nie zamierzamy zwalniać tempa w naszych inwestycjach – dodaje marszałek.

Wartość inwestycji szacuje się na kwotę 142 milionów złotych netto. Pokryta będzie ona przez: rząd, samorząd województwa dolnośląskiego oraz Dolnośląski Park Innowacji i Nauki. Realizatorami przedsięwzięcia jest z kolei konsorcjum firm PORR S.A., Elektromontaż Rzeszów S.A i Akme Zdzisław Wiśniewski.

Aktualnie Polana Jakuszycka jest placem budowy, na którym trwają między innymi roboty ziemne. W miejscu tym powstają już sieci sanitarne, tunele dostępowe, a także garaże dla ratraków. W tym momencie gotowy jest już wykop pod budynek B, w którym znajdą się parking podziemny i drogi komunikacyjne do strzelnicy. Zabezpieczono również wykop pod budynek A, gdzie powstanie wypożyczalnia, część hotelowa oraz interaktywne centrum sportu.

– Dolnośląskie Centrum Sportu będzie wizytówką nie tylko Dolnego Śląska, ale całej Polski. Cieszę się, że tak ważna inwestycja realizowana jest we współpracy samorządu województwa oraz Ministerstwa Sportu. To wyjątkowe miejsce powstaje z myślą nie tylko o zawodowych sportowcach i imprezach rangi mistrzostw świata, ale przede wszystkim dla wszystkich amatorów aktywnego spędzania wolnego czasu. Dodatkowo inwestycja jest wielkim impulsem rozwojowym dla południowej części województwa – dodał z nieskrywaną dumą i radością wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Grzegorz Macko.

Źródło: muzyczneradio.pl; informacja własna