Tour de Ski. Pewny triumf Klaebo, Polak blisko życiówki

16:06, 04.01.2022 Daniel Topczewski Aktualizacja: 16:40, 04.01.2022

Johannes Hoesflot Klaebo obronił wywalczoną na poprzednich etapach przewagę i w świetnym stylu sięgnął po zwycięstwo w 16. edycji Tour de Ski. Podium klasyfikacji generalnej uzupełnili Aleksander Bolszunow i Iivo Niskanen. Z Alpe Cermis z kolei najlepiej poradził sobie Sjur Roethe, który wyprzedził Denisa Spicowa. Blisko życiówki był Dominik Bury. Polak ostatecznie zajął 21. miejsce na dzisiejszym etapie.

Wielki Klaebo

Szesnasta edycja Tour de Ski przeszła dziś do historii. Tym razem zapisał się w niej Johannes Hoesflot Klaebo, który sięgnął po drugie w karierze zwycięstwo w tym prestiżowym cyklu. Norweg już przed startem ostatniego etapu był niemal pewny triumfu, bowiem jego przewaga nad najgroźniejszymi rywalami wynosiła ponad dwie minuty. Dzisiejszy bieg był już dla niego tylko formalnością, ale Klaebo i tak nie zamierzał odpuszczać. 25-latek dość długo utrzymywał się w prowadzącej grupie i dopiero na najbardziej stromych fragmentach trasy stracił kontakt ze świetnie dysponowanym Sjurem Roethe i Denisem Spicowem. To i tak nie przeszkodziło mu w odniesieniu zwycięstwa w 16. edycji Tour de Ski.

Roethe królem Alpe Cermis

Ostatni etap był popisem zawodników, którzy do tej pory nie mieli okazji, by pokazać pełnię swoich możliwości. Najlepiej z Alpe Cermis poradził sobie filigranowy Sjur Roethe, który już po raz drugi w karierze był bezkonkurencyjny na podbiegu. Norweg do ostatnich metrów musiał jednak walczyć z Denisem Spicowem. Ostatecznie Rosjanin minął linię mety dwie i pół sekundy po Roethe.

Na trzecim miejscu finiszował Niemiec Friedrich Moch (+18,9 sek), a czwarty był Lucas Boegl (+30 sek). Na piątej pozycji sklasyfikowany został Johannes Hoesflot Klaebo (+34,9 sek), szósta lokata przypadła reprezentantowi Andory Ireneu Esteve Altimirasowi (+37 sek). Dopiero ósmy był ubiegłoroczny zwycięzca Tour de Ski - Aleksander Bolszunow.

Jedynym Polakiem, który ukończył 16. edycję Touru został Dominik Bury. Polak do samego końca walczył o to, by poprawić swoją lokatę i dzięki dobrej końcówce zajął 21. miejsce na dzisiejszym etapie. Do życiowego wyniku (19. pozycja w Ruce) naszemu reprezentantowi zabrakło czterech sekund. W klasyfikacji generalnej Touru Dominik Bury zajął 31. miejsce.