Tour de Ski. Historyczny wyczyn rosyjskiej biegaczki

12:13, 04.01.2022 Stanisław Zyga Aktualizacja: 13:15, 04.01.2022

Natalia Niepriajewa zwyciężczynią Tour de Ski! To pierwsze w historii zwycięstwo biegaczki z Rosji w tym prestiżowym cyklu. Dzisiejszy bieg z legendarnym podbiegiem pod Alpe Cermis wygrała Heidi Weng z Norwegii.

Przed startem dzisiejszego biegu na prowadzeniu w cyklu Tour de Ski znajdowała się Natalia Niepriajewa. Rosjanka wyprzedzała drugą Ebbę Andersson ze Szwecji o minutę i 12 sekund. Dwie kolejne pozycje należały do reprezentantek Finlandii. Trzecie miejsce zajmowała Kerttu Niskanen (+1:19 min), a czwarte Krista Parmakoski (+1:21 min). Czołową piątkę zamykała Norweżka, Heidi Weng (+1:40 min).

Dzisiejszy bieg stylem dowolnym odbył się ze startu wspólnego. W trakcie legendarnego podbiegu pod Alpe Cermis od grupy oderwały się Ebba Andersson i Heidi Weng. Andersson liczyła na to, że da radę odrobić ponad minutę straty i wygrać cały cykl. Okazało się to jednak niemożliwe do zrealizowania. Na metę pierwsza przybiegła Weng. Andersson straciła do niej 7 sekund. Trzecią pozycję w dzisiejszym biegu zajęła Francuzka, Delphine Claudel. Natalia Niepriajewa pojawiła się na mecie jako czwarta. Rosjanka straciła do zwyciężczyni trochę ponad pół minuty, co zdecydowanie wystarczyło do obronienia pierwszej pozycji w całym cyklu.

Wyniki biegu na 10 km stylem dowolnym

Niepriajewa zajmowała już dwa razy drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Ski. Tym razem udało jej się zwyciężyć, stając się pierwszą w historii Rosjanką, która tego dokonała. W TdS 2021/2022 wyprzedziła Ebbę Andersson o 46,7 sekundy. Podium cyklu uzupełniła Heidi Weng, która straciła do zwyciężczyni ponad minutę. W klasyfikacji punktowej TdS najlepsza okazał się Szwedka, Johanna Hagstroem.