TdS w Oberstdorfie. Powrót na szczyt Rosjanki i pierwsze podium Finki. Dobry występ Polaków

13:41, 01.01.2022 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 14:11, 01.01.2022

Natalia Niepriajewa oraz, standardowo, Johannes Klaebo okazali się najlepsi w sprincie stylem klasycznym. Na czwartym etapie po podium sięgnęli również dwaj Norwegowie, Szwedka i Finka, dla której to najlepszy wynik w karierze. Z dobrej strony pokazali się reprezentanci Polski. Kamil Bury był 24., a Maciej Staręga 25.

Sprint pań

Na czwartym etapie Tour de Ski 2021/2022 panie i panowie rywalizowali w sprincie stylem klasycznym w Oberstdorfie. Wśród pań triumf odniosła Natalia Niepriajewa. Rosjanka wyglądała bardzo mocno zarówno w ćwierćfinale jak i fazie półfinałowej. Dla niej to pierwsze zwycięstwo w zawodach najwyższej rangi od niespełna roku. Jednocześnie 26-latka już drugi raz wygrała sprint na niemieckich trasach.

Niepriajewa po emocjonującej walce na finiszu wyprzedziła Johannę Hagstroem. Szwedka kilkadziesiąt metrów przed linią mety prowadziła, lecz ostatecznie nie dała rady przeciwstawić się atakowi rosyjskiej rywalki. Świetnie spisała się Johanna Matintalo. Finka wygrała eliminacje i bardzo dobrze wyglądała w kolejnych biegach. W finałowym starciu dobiegła do mety jako trzecia. Dla 25-letniej zawodniczki to pierwsze podium w karierze. Nie przyszło ono łatwo, bowiem do ostatnich metrów naciskała ostatecznie czwarta Słowenka Anamarija Lampic. Piąta była Mathilde Myhrvold, a szósta Tatiana Sorina.

Wyniki sprintu kobiet

Sprint panów

U panów obyło się bez jakichkolwiek niespodzianek. Tradycyjnie wszystkich rywali pogodził Johannes Klaebo. Norweski mistrz każdy z biegów kontrolował, a na ostatnich metrach nie dawał żadnych szans przeciwnikom. Na cztery etapy trzy wygrał mistrz olimpijski. Drugie miejsce zajął jego kolega z reprezentacji Erik Valnes. 25-latek uległ Klaebo, ale zdecydowanie wyprzedził kolejnych zawodników. Na podium stanął też już trzeci z Norwegów Paal Golberg.

Tuż za czołową trójką uplasował się również norweski biegacz - Even Northug. Piąte miejsce zajął Szwed Calle Halfvarsson, a stawkę finałową zamknął Włoch Francesco De Fabiani. Pozytywny dzień mają za sobą reprezentanci Polski. Co prawda obaj podopieczni Lukasa Bauera odpadli w ćwierćfinałach, jednak i tak mogą być z siebie zadowoleni. Ostatni raz bowiem dwóch biało-czerwonych biegaczy w tych samych zawodach zdobyło punkty w... 2009 roku.

Ostatni raz dwóch Polaków z punktami PŚ w jednych zawodach mieliśmy... 19 grudnia 2009 roku. Wówczas w Rogli 16. był Maciej Kreczmer, a 24. Janusz Krężelok. #xcski https://t.co/Q1uAha33GN