Sytuacja w klasyfikacji alpejskiego PŚ

fot. AP Photo/Gabriele Facciotti

Kolejny weekend w narciarstwie alpejskich za nami. Tym razem panowie rywalizowali w konkurencjach technicznych, zaś panie – w szybkościowych. Rzućmy okiem na klasyfikacje generalne oraz tych dyscyplin, w których odbywała się rywalizacja.

fot. AP Photo/Gabriele Facciotti

U pań dalej na czele w generalnej klasyfikacji Słowaczka Petra Vlhova (649 pkt). Niezły start w supergigancie pozwolił jej na bezpieczne zachowanie przewagi. Zwłaszcza, iż druga – Szwajcarka Michelle Gisin (530 pkt) – też raczej specjalizuje się w konkurencjach szybkościowych (choć supergigant poszedł jej lepiej niż Petrze). Trzecia – Marta Bassino z Włoch (423 pkt) – świetnie wypadła w supergigancie. Następna jest specjalistka od zjazdu i druga z Włoszek Sofia Goggia (402 pkt), przed dzisiejszą zwyciężczynią z supergiganta weteranką Larą Gut-Behrami ze Szwajcarii (390 pkt).

Dopiero szósta jest Amerykanka Mikaela Shiffrin (385 pkt). Najlepsza zawodniczka ostatnich lat i jedna z najlepszych w historii startuje jednak dość wybiórczo i w ogóle w weekend jej nie oglądaliśmy. Federica Brignone (384 pkt), trzecia Włoszka w zestawieniu i zdobywczyni PŚ w zeszłym sezonie woli zdecydowanie giganty, choć i w supergigancie jest w czołówce. Najlepsza z Austriaczek – Katharina Liensberger (380 pkt) to typowa specjalistka od konkurencji technicznych. W “10” są jeszcze dwie zawodniczki – obydwie zdecydowanie lepsze w konkurencjach szybkościowych i zdecydowanie poprawiły swoją sytuację w weekend. To Szwajcarka Corinne Suter (371 pkt) i Czeszka Ester Ledecka (277 pkt).

A jak przedstawia się sytuacja w dyscyplinach szybkościowych? W zjeździe prowadzi Goggia (280 pkt) przed C. Suter (220 pkt). Trzecie jest rewelacyjna Amerykanka Breezy Johnson (180 pkt) – za każdym razem zajmowała trzecie miejsce. Następne miejsca zajmują Austriaczka Tamara Tippler (127 pkt) i ex aequo Ledecka z królową zjazdów Słowenką Ilką Stuhec (126 pkt). W supergigantach prowadzi Gut-Behrami (145 pkt) tuż przed Ledecką i C. Suter (obie po 140 pkt). Kolejne miejsca zajmują Włoszki – Bassino (130 pkt) i Brignone (105 pkt).

klasyfikacja kobiet

U panów będący w rewelacyjnej gigantowej formie Francuz Alexis Pinturault ma obecnie 689 pkt i odskoczył nieco od Norwega Aleksandra Aamodta Kilde (560 pkt), który jednak pokazuje, iż nie jest przypadkowym zwycięzcą rywalizacji w PŚ za zeszły sezon. Kilde zresztą w gigantach w Adelboden pokazał się ze świetnej strony. Giganciści mieli w tym sezonie do tej pory najwięcej szans na pokazanie się. Co widać po klasyfikacji. Kolejne miejsca zajmują bowiem specjaliści od gigant – Szwajcar Marco Odermatt (501 pkt) i Chorwat Filip Zubcic. Piąty jest Norweg Henrik Kristoffersen (371 pkt). Jeździ mocno poniżej swoich możliwości, ale to i tak mocno powyżej możliwości większości zawodników. Następny jest kolejny “technik” – Szwajcar Loic Meillard (354 pkt). Po wspaniałym zwycięstwie slalomowym przesunął się w górę Austriak najlepszy obecnie Austriak Marco Schwarz (326 pkt). Ósme miejsce (307 pkt) zajmują ex aequo dwaj specjaliści od konkurencji szybkościowych – Amerykanin Ryan Cochran-Siegle i Szwajcar Mauro Caviezel. Dla tego drugiego jednak sezon już się skończył. Dziesiątkę zamyka drugi Austriak Matthias Mayer (264 pkt) – też “szybkościowiec”.

W gigancie Pinturault (440 pkt) potwierdził swoją dominację, po nieco słabszym początku sezonu. Wyprzedził Odermatta (400 pkt). Kolejne miejsca zajmują Zubcic (368 pkt), Meillard (245 pkt) i pechowiec Tommy Ford z USA (200 pkt). Dla Forda jednak sezon raczej już też się skończył. W slalomie jest sytuacja bardzo dynamiczna, ale na prowadzenie wybił się Schwarz (249 pkt) przed będącym w życiowej formie Niemcem Linusem Strasserem (233 pkt). Na trzecie miejsce spadł dotychczasowy lider Austriak Manuel Feller (210 pkt). Czwarty jest Ramon Zenhaeusern ze Szwajcarii (169 pkt), a piąty Kristoffersen “w słabej formie” (166 pkt).

klasyfikacja mężczyzn

źródło: własne