Roszady w Komisji Sportowców MKOL-u. Jacobsen zamiast Randall

fot. M. Rudzińska

Członkini złotej sztafety z igrzysk olimpijskich w Pjongczangu, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, dołączyła do Komisji Sportowców Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOL-u). Norweżka zastąpiła inną złotą medalistkę tej samej imprezy, Kikkan Randall, która z powodów osobistych zdecydowała się opuścić Komisję.

fot. M. Rudzińska

Kilka dni temu Kikkan Randall za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych poinformowała o rezygnacji z członkostwa w Komisji Sportowej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. – Dzisiaj podjęłam trudną decyzję o ustąpieniu ze stanowiska członka Komisji Sportowców Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Niefortunne i nieprzewidziane okoliczności w moim życiu osobistym utrudniały mi wnoszenie energii i uwagi niezbędnych do wypełniania moich ról w Komisji na poziomie zgodnym z moimi wartościami. Ustępuję, aby nowy członek mógł przyczynić się do rozwoju tego stanowiska i wypełniać swoją rolę na poziomie, na jaki ono zasługuje – napisała na swoim profilu na Facebooku trzykrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli w rywalizacji sprinterskiej. Przypomnimy, że cztery miesiące po igrzyskach w Pjongczangu Randall dowiedziała się, iż ma nowotwór piersi. Na szczęście kilka miesięcy później ogłosiła, iż wygrała „najważniejszy bieg” swojego życia.

– Jestem niesamowicie wdzięczna za dane mi przez MKOL możliwości nauki i rozwoju jako sportowiec przyczyniający się do propagowania ruchu olimpijskiego. To był prawdziwy przywilej pracować przez ostatnie trzy lata z tak oddanym, troskliwym i pełnym pasji zespołem – dodała Amerykanka, która zapowiedziała, że nadal będzie obecna w Komitecie. – Podczas gdy mój główny obszar zaangażowania zostanie zmniejszony, zamierzam pozostać w Komisji ds. Zrównoważonego Rozwoju i Dziedzictwa MKOL, by kontynuować służenie ruchowi olimpijskiemu. Wszystkim moim współpracownikom i przedstawicielom sportowców na całym świecie życzę wszystkiego najlepszego w procesie dalszego inspirowania świata za pośrednictwem pozytywnych wartości, jakie niesie olimpizm! – zakończyła swój wpis Randall.

Wakat na stanowisku członka Komisji Sportowców nie trwał długo. Poznaliśmy już bowiem nazwisko osoby, która przejmie dotychczasowe obowiązki różowowłosej Amerykanki. Została nią trzykrotna mistrzyni świata w biegach narciarskich, Astrid Uhrenholdt Jacobsen. – Jestem zarówno zaszczycona, jak i pełna pokory. Moją motywacją, która przesądziła o przyjęciu tego stanowiska, jest chęć pracy nad tym, by głos praktyków był słyszany we wszystkich ważnych sprawach – przyznała 34-letnia Norweżka.

– Sportowcy stają się coraz ważniejszą grupą w sporcie międzynarodowym, a nasze poglądy są coraz bardziej pożądane w ważnych debatach dotyczących polityki sportowej. Nie mogę się doczekać objęcia tego stanowiska – dodała Jacobsen. Swoją nową funkcję będzie pełnić do zakończenia igrzysk olimpijskich, które w 2026 roku odbędą się w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo.

Źródło: informacja własna/insidethegames.biz/facebook.com