PŚ w Livigno. Zwycięski powrót mistrzyni olimpijskiej, dwaj Polacy z punktami

fot. M. Rudzińska

Jonna Sundling w świetnym stylu powróciła do rywalizacji w Pucharze Świata. Mistrzyni olimpijska z Pekinu, dla której był to pierwszy start w zawodach najwyższej rangi w tym sezonie, wygrała sprint stylem dowolnym w Livigno, nie dając rywalkom właściwie żadnych szans. Drugie miejsce zajęła Maja Dahlqvist, a trzecie kolejna Szwedka Emma Ribom. W rywalizacji mężczyzn triumfował Johannes Hoesflot Klaebo. Punkty zdobyli Maciej Staręga i Dominik Bury.

fot. M. Rudzińska

Powrót jak marzenie

Sprinty stylem dowolnym w Livigno były prawdziwym popisem powracającej do rywalizacji Jonny Sundling. Reprezentantka Szwecji, która na początku sezonu zmagała się z problemami zdrowotnymi, już w przedpołudniowych eliminacjach błysnęła formą i uzyskała najlepszy czas. Mistrzyni olimpijska powtórzyła to w swojej serii ćwierćfinałowej i półfinałowej, gdzie także nie dawała większych szans rywalkom i odnosiła pewne zwycięstwa. 28-latka była również faworytką rywalizacji finałowej i nie zawiodła oczekiwań. Szwedka na finiszu odskoczyła rywalkom i wygrała pierwsze zawody w sezonie.

Na drugim miejscu linię mety minęła Maja Dahqlvist, która do swojej koleżanki z kadry straciła niewiele ponad sekundę (+1,05 sek). Trzecią lokatę wywalczyła Emma Ribom (+1,30 sek), która powróciła do Pucharu Świata po ponad miesięcznej przerwie. Tuż za podium finiszowała Szwajcarka Nadine Faehndrich (+1,47 sek), a piąta była Linn Svahn, dla której był to pierwszy występ w zawodach najwyższej rangi od niemal dwóch lat. Stawkę finałową zamknęła Amerykanka Julia Kern.

Wyniki

Pokaz siły lidera Pucharu Świata

W gronie mężczyzn bezkonkurencyjny był Johannes Hoesflot Klaebo. Norweg już w eliminacjach zanotował najlepszy czas, a potem spokojnie przechodził przez kolejne fazy rywalizacji. W półfinale odpadł natomiast Federico Pellegrino, który był typowany na jednego z głównych konkurentów Klaebo w sobotnim sprincie. Świetnie spisywali się z kolei Szwajcarzy.

W finale wystartowało dwóch Norwegów, dwóch reprezentantów Szwajcarii i dwóch Francuzów. Faworytem był Klaebo, ale jego rywale nie zamierzali mu łatwo odpuszczać. Ostatecznie lider Pucharu Świata odniósł dwunaste zwycięstwo w sezonie, ale musiał się mocno napracować by odeprzeć atak Francuza Richarda Jouve’a, który na finiszowych metrach mocno przyspieszył i był blisko pokonania norweskiego mistrza. Strata reprezentanta Trójkolorowych do triumfatora wyniosła na mecie +0,35 sek. Na najniższym stopniu podium – po raz pierwszy w karierze – stanął Szwajcar Janik Riebli (+1,44 sek). Czwarty był Paal Golberg (+2,93 sek), piąty Valerio Grond (+3,66 sek), a szósty Renaud Jay (+10,07 sek).

Punkty Polaków

Do ćwierćfinałów awansowało dwóch reprezentantów Polski, ale żaden z nich nie zdołał dostać się do rywalizacji półfinałowej. Bliżej był Maciej Staręga, który w swojej serii zajął czwarte miejsce i był blisko awansu z czasem, ale ostatecznie musiał obejść się smakiem i został sklasyfikowany na 20. pozycji. Trzy lokaty niżej uplasował się Dominik Bury, który zajął 23. miejsce.

Wyniki

Źródło: informacja własna