PŚ w Falun. Świetny występ Macieja Staręgi w eliminacjach. Pewny awans do ćwierćfinału

11:46, 18.03.2023 Daniel Topczewski Aktualizacja: 13:48, 18.03.2023

Szwedka Jonna Sundling wygrała eliminacje sprintu stylem dowolnym podczas zawodów Pucharu Świata w Falun. Drugie miejsce zajęła kolejna reprezentantka gospodarzy Moa Lundgren, a trzecie triumfatorka wtorkowych zawodów w Drammen - Kristine Stavaas Skistad. W gronie mężczyzn tym razem najlepszy okazał się młody Edvin Anger. Na drugiej pozycji finiszował Johannes Hoesflot Klebo, a na trzeciej Lucas Chanavat. Awans do ćwierćfinałów z grona reprezentantów Polski wywalczył jedynie Maciej Staręga, który zajął 18. miejsce.

Sprinty stylem dowolnym w Falun to kolejne zawody, w których mierzy się światowa czołówka biegaczy i biegaczek narciarskich. Zmagania już tradycyjnie rozpoczęły się od eliminacji, w których walczono o awans do fazy ćwierćfinałowej.

Dominacja mistrzyni świata

Pierwsze na trasie pojawiły się panie, a najlepszy czas zanotowała mistrzyni świata z Planicy Jonna Sundling, która finiszowała z wynikiem 2:51.68 min. Druga na mecie Moa Lundgren przegrała ze swoją rodaczką o niemal cztery sekundy (+3,87 sek), a trzecia Kristine Stavaas Skistad straciła do triumfatorki prawie pięć sekund (+4,87 sek). Czwarta była liderka klasyfikacji sprinterskiej Nadine Faehndrich (+5,78 sek), a piąta Maja Dahlqvist (+6,14 sek).

W eliminacjach odpadły Monika Skinder i Izabela Marcisz. Pierwsza z naszych reprezentantek zajęła 39. miejsce (+19,29 sek), a młodzieżowa mistrzyni świata z Whistler była 47. (+21,37 sek) w stawce 52 startujących zawodniczek.

Klaebo pokonany

Kilkanaście minut po paniach na trasie w Falun pojawili się panowie. Tu także miejscowi kibice mieli powody do radości, gdyż najlepszy rezultat zanotował reprezentant Kraju Trzech Koron - Edvin Anger. Młody Szwed jako jedyny złamał granicę dwóch minut i 31 sekund i finiszował z rezultatem 2:30.89 min. Drugie miejsce zajął Johannes Hoesflot Klaebo, który dopiero drugi raz w sezonie został pokonany w eliminacjach. Norweg stracił do Angera +0,85 sek. Trzeci był Francuz Lucas Chanavat (+2,22 sek), a czwarty Calle Halfvarsson (+3,62 sek). Czołową piątkę zamknął Federico Pellegrino (+4,13 sek).

Słabiej spisali się Richard Jouve i Paal Golberg, którzy do końca musieli drżeć o awans. Reprezentant Trójkolorowych był 26., a wicelider klasyfikacji generalnej uplasował się na 27. lokacie.

Awans do ćwierćfinałów wywalczył także Maciej Staręga, który bardzo dobrze spisał się na trasie w Falun i uplasował się na osiemnastej pozycji ze stratą +6,68 sek do triumfatora eliminacji. Gorzej poszło Dominikowi Buremu, który był 40. (+10,04 sek) i odpadł z dalszej rywalizacji.