PŚ w Falun. Pierwsze dystansowe starcie łyżwą od Tour de Ski (listy startowe)

Fot. Anna Felska

Karuzela biegowego Pucharu Świata nie zwalnia, a wręcz zaczyna przyspieszać. Pomiędzy sztafetami w Lahti a biegami stylem dowolnym w szwedzkim Falun upłynie jedynie pięć dób. Na listach startowych dystansowych rywalizacji nie zabraknie ciekawych nazwisk.

Heidi Weng to jedna z kandydatek do podium (fot. Anna Felska)

Jako pierwsi na trasie interwałowego biegu pokażą się panowie. O 11:30 polskiego czasu wystartuje bohater ubiegłotygodniowej kontrowersji w sztafecie, Fin Joni Mäki, jednak zawodnicy uważani za ścisłych faworytów rozpoczną piętnastokilometrowy bieg nieco później. Norwegowie będą starać się powtórzyć wyczyn ze skiathlonu w Lahti, którym było zajęcie trzech miejsc na podium. Wystartują jednak w innym składzie – bez zwycięzcy z Lahti, Emila Iversena, i trzeciego Påla Golberga. Kadra kraju fiordów i tak wygląda imponująco – Simen Hegstad Krueger wystartuje z numerem 59., Hans Christer Holund z 63., a Sjur Roethe z 67. Jako 41. wystartuje lider klasyfikacji generalnej, Aleksander Bolszunow, a egzotyczną ciekawostką będzie udział Nigeryjczyka Samuela Ikpefana. Będzie to debiut tego afrykańskiego kraju w PŚ.

Lista startowa – bieg na 15 km panów

Walka w biegu na 10 km kobiet powinna rozstrzygnąć się pomiędzy Norweżkami – Therese Johaug, Heidi Weng i Helene Fossesholm oraz Szwedką Ebbą Andersson. Co ciekawe, Weng wystartuje zdecydowanie wcześniej niż pozostałe zawodniczki typowane jako faworytki (numer 29, Johaug, Andersson i Fossesholm z numerami wyższymi od 50). Warunki na trasie mogą być więc pewną przewagą. W stawce 71 zawodniczek nie ujrzymy Polek, podobnie jak w przypadku biegu męskiego. Zawody rozpoczną się o 13:00.

Lista startowa – bieg na 10 km pań

źródło: informacja własna/fis-ski.com

Adrian Gerula