PŚ w Davos. Klasa Kruegera. Norweski mistrz wrócił na szczyt po rocznej przerwie

Screen - Eurosport

Simen Hegstad Krueger nie dał swoim rywalom żadnych szans i w świetnym stylu triumfował w biegu na 20 kilometrów stylem dowolnym podczas niedzielnych zawodów Pucharu Świata w Davos. Drugie miejsce zajął Hans Christer Holund, a na najniższym stopniu podium stanął trzeci biegacz z kraju fiordów Sjur Roethe. W czołowej szóstce znaleźli się tylko reprezentanci Norwegii. Polacy nie startowali.

Screen – Eurosport

Norweska dominacja

Niedzielny bieg mężczyzn na dystansie 20 kilometrów stylem dowolnym, który kończył rywalizację podczas dwudniowych zawodów Pucharu Świata w Davos, był kolejnym w tym sezonie popisem Norwegów. Reprezentanci kraju fiordów zajęli bowiem aż sześć czołowych miejsc i między sobą rozstrzygnęli kwestie zwycięstwa.

Najszybszy z tego grona był Simen Hegstad Krueger, który właściwie od samego początku narzucił wysokie tempo i stopniowo powiększał przewagę nad najgroźniejszymi konkurentami. Na półmetku była ona nieznaczna, ale w drugiej części dystansu Norweg wypracował na tyle bezpieczny zapas, że nikt nie był już w stanie mu zagrozić. Ostatecznie Krueger minął linię mety z czasem 42:12,3 min i odniósł pierwsze w bieżącym sezonie zwycięstwo.

Drugie miejsce zajął Hans Christer Holund, który początkowo plasował się w okolicach piątej pozycji, ale w drugiej połowie biegu przyspieszył i przesunął się na drugą lokatę, której nie oddał do samego końca. 33-latek ze swoim kolegą z kadry przegrał o +22,3 sek. Na najniższym stopniu podium stanął doświadczony Sjur Roethe, który stracił do triumfatora niespełna dwadzieścia pięć sekund. Czwarty był Didrik Toenseth (+52 sek), który o pół sekundy wyprzedził Johannesa Hoesflota Klaebo (+52,5 sek). Na szóstej lokacie sklasyfikowany został Iver Tildheim Andersen, czyli sensacyjny zwycięzca z Lillehammer.

Pierwszym zawodnikiem spoza Norwegii na liście wyników był siódmy na mecie Friedrich Moch. Niemiec przegrał z Kruegerem o ponad minutę. Czołową dziesiątkę zamknął Brytyjczyk Andrew Musgrave. Polacy nie startowali.

Biegaczy czeka teraz niemal dwutygodniowa przerwa. Do rywalizacji powrócą oni 31 grudnia podczas pierwszego etapu Tour de Ski, który odbędzie się w Val Mustair.

Wyniki

Źródło: informacja własna