PŚ w biegach. Zawody w Lillehammer przeniesione

fot. M. Rudzińska

Jak informują norweskie media, zaplanowane na pierwszy weekend grudnia zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich nie odbędą się – jak pierwotnie zakładano – na tradycyjnej biegowej arenie, lecz na stadionie biathlonowym. Spowodowane jest to niewielką ilością śniegu na trasie oraz dodatnią temperaturą powietrza w Lillehammer.

fot. M. Rudzińska

Choć do rozpoczęcia Pucharu Świata w biegach narciarskich pozostał jeszcze tydzień, organizatorzy imprezy już teraz mają powody do zmartwień. Dostarcza im ich nie tylko sytuacja związana z koronawirusem, ale i niesprzyjające warunki pogodowe, jakie aktualnie panują w Norwegii, gdzie już za kilkanaście dni gościć będą biegaczki i biegacze narciarscy.

Z biegowej trasy wprost na stadion biathlonowy

Ze względu na dodatnią temperaturę powietrza oraz niewielką ilość śniegu, koniecznym stało się przeniesienie zawodów pucharowych w Lillehammer z tradycyjnej areny biegowej na stadion, na którym na co dzień rywalizują biathloniści i biathlonistki.

– To najlepsze rozwiązanie. Nawierzchnia w większości jest asfaltowa i łatwiej o dobre tory – przyznał w rozmowie z NRK kierownik imprezy w Norwegii, Terje Lund, który podkreślił, iż wciąż trwają rozmowy z Międzynarodową Federacją Narciarską odnośnie szczegółów organizacji zawodów. Niewątpliwym plusem podjętych działań jest fakt, iż stadion biathlonowy wyposażony jest w szereg obiektów, wykorzystywanych również przez środowisko biegowe.

Przypomnijmy, że już w przyszły piątek w Ruce rozpocznie się kolejna odsłona Pucharu Świata w biegach narciarskich. Tydzień później zawodnicy i zawodniczki przeniosą się do Lillehammer, gdzie w dniach 3-5 grudnia rywalizować będą kolejno w: sprincie, skiathlonie oraz sztafecie.

Źródło: nrk.no