PŚ w biegach. Ucieczka liderów i zapodzianie się norweskiej dominacji

fot: M. Rudzińska

Trzydniowe zmagania w Falun nie przyniosły większych zmian w klasyfikacjach Pucharu Świata w biegach narciarskich, na czele których wciąż znajdują się Amerykanka, Jessie Diggins, oraz Rosjanin, Aleksander Bolszunow. Weekend w Szwecji pokazał jednak, że reprezentanci Norwegii nie są „maszynami”, których nie można pokonać.

fot: M. Rudzińska

Od piątku do niedzieli Falun gościło najlepszych biegaczy i czołowe biegaczki świata. W trakcie tych trzech dni panie i panowie rywalizowali w trzech konkurencjach: biegu indywidualnym rozgrywanym techniką dowolną, biegu masowym przeprowadzonym stylem klasycznym oraz sprincie, w którym również posługiwano się popularnym „klasykiem”. Wśród kobiet zwyciężały Amerykanka, Jessie Diggins, oraz Szwedka, Linn Svahn (dwukrotnie). U panów z kolei w biegach dystansowych królował Rosjanin, Aleksander Bolszunow, zaś w sprincie równych sobie nie miał Norweg, Johannes Hoesflot Klaebo. Jak wydarzenia ze Szwecji wpłynęły na klasyfikacje pucharowe?

U pań na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej umocniła się Jessie Diggins, która obecnie ma na swoim koncie 1174 punkty. W Falun Amerykanka swój dorobek zwiększyła o 172 „oczka”. Z trzeciego na drugie miejsce – kosztem Rosie Brennan ze Stanów Zjednoczonych – awansowała Rosjanka, Julia Stupak, która po rywalizacji w szwedzkich zawodach traci do liderki 270 punktów (wcześniej strata ta wynosiła 200 „oczek”). Podium – ze stratą 295 punktów do Diggins – uzupełnia wspomniana już Brennan. Jej przewaga nad czwartą w klasyfikacji pucharowej Ebbą Andersson ze Szwecji jest jednak minimalna – wynosi bowiem zaledwie 18 punktów. Dzięki sobotniemu i niedzielnemu zwycięstwu do czołowej dziesiątki (a dokładniej – na siódmą pozycję) awansowała inna reprezentantka „Trzech Koron”, Linn Svahn (656 „oczek”). Z kolei największa przegrana minionego weekendu – Therese Johaug – z 611 punktami na koncie plasuje się obecnie na ósmej pozycji.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet

W klasyfikacji dystansowej na czele stawki również znajduje się Jessie Diggins (552 punkty). 62 „oczka” traci do niej Ebba Andersson, zaś 108 – Julia Stupak i Rosie Brennan. Na piątym miejscu – ze stratą 142 punktów do liderki – plasuje się Therese Johaug.

Klasyfikacja dystansowa Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet

Jeśli chodzi o klasyfikację sprinterską, to w dalszym ciągu na jej prowadzeniu znajduje się Słowenka, Anamarija Lampic, która w Szwecji zainkasowała 80 punktów do tegoż zestawienia i aktualnie ma ich na swoim koncie 341. Druga w opisywanej klasyfikacji jest Szwajcarka, Nadine Faehndrich (259 „oczek”), zaś trzecia – tryumfatorka niedzielnego sprintu – Linn Svahn (250 punktów). Warto zauważyć, że przed niedzielnym biegiem plasowała się ona „dopiero” na siódmej lokacie w tejże klasyfikacji.

Klasyfikacja sprinterska Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet

W rywalizacji panów podium klasyfikacji generalnej od dłuższego czasu pozostaje bez zmian. Zmienia się jedynie ilość punktów, jaką mają na swoim koncie „bohaterzy zestawienia”. Stawce wciąż przewodzi bowiem Aleksander Bolszunow (1613 punktów), który w Falun powiększył swój dotychczasowy dorobek punktowy o 222 „oczka”. 839 punktów mniej ma na swoim koncie jego reprezentacyjny kolega, Iwan Jakimuszkin. Trzecie miejsce – mimo absencji po Tour de Ski – wciąż zajmuje Francuz, Maurice Manificat, który traci do Bolszunowa już ponad 1000 punktów (dokładnie 1025). Dwa punkty za reprezentantem „Trójkolorowych” jest kolejny z Rosjan, Andriej Mielniczenko, którego nie oglądaliśmy na szwedzkich trasach. Na dziewiąte miejsce z czternastego awansował zwycięzca niedzielnego sprintu, Johannes Hoesflot Klaebo (518 punktów).

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata w biegach narciarskich mężczyzn

Liderem klasyfikacji dystansowej w dalszym ciągu pozostaje wspominany już Bolszunow, który w zestawieniu tym ma na koncie 769 punktów. Podium uzupełniają jego koledzy z reprezentacji – Iwan Jakimuszkin (483 „oczka”) oraz Denis Spicow (327 punktów).

Klasyfikacja dystansowa Pucharu Świata w biegach narciarskich mężczyzn

Niedzielny sprint panów przyniósł niezwykle ciekawe rozstrzygnięcia. O ile zwycięstwo Johannesa Hoesflota Klaebo dziwi raczej niewielu (dzięki zainkasowanym 100 punktom awansował on z dwudziestej trzeciej pozycji na ósmą w klasyfikacji biegów sprinterskich), o tyle brak punktów Aleksandra Bolszunowa uznać należy za niespodziankę sporego kalibru. Potknięcie to kosztowało Rosjanina spadek z drugiej lokaty na trzecią w klasyfikacji sprinterskiej. Liderem – z 354 czterema punktami – pozostaje Włoch, Federico Pellegrino. 65 „oczek” traci do niego rodak Bolszunowa, Gleb Retywich.

Klasyfikacja sprinterska Pucharu Świata w biegach narciarskich mężczyzn

Po rywalizacji w Falun doszło do drobnych roszad w Pucharze Narodów, w którym w dalszym ciągu stawce przewodzi ekipa rosyjska (6810 punktów), zaś trzecie miejsce zajmuje reprezentacja Szwecji (3384 „oczka”). Na drugie miejsce (z czwartego) – wydaje się, że zgodnie z przewidywaniami – awansowała drużyna norweska (3493 punkty). W zestawieniu tym czternastą lokatę okupują Biało-Czerwoni (202 „oczka”), którzy po zakończeniu 15. edycji Tour de Ski nie brali udziału w biegach rozgrywanych w ramach Pucharu Świata.

Klasyfikacja Pucharu Narodów

Źródło: informacja własna