PŚ w biegach. Rosja, Norwegia i Czechy chcą przejąć odwołane zawody w Chinach

Tiumeń ma szansę na to, aby zorganizować w sezonie 2020/2021 zawody Finału Pucharu Świata w biegach narciarskich. Rosyjskie miasto – o czym poinformowała Jelena Wialbe – zgłosiło już swoją kandydaturę i miałoby zastąpić w kalendarzu Pekin, który wycofał się z organizacji próby przedolimpijskiej.

Kilka dni temu Chiński Związek Narciarski poinformował FIS, że nie będzie w stanie zorganizować próby przedolimpijskiej w konkurencjach narciarstwa klasycznego. W związku z tym odwołano wszystkie zawody zaplanowane na ten sezon w Chinach. Jedną z takich imprez jest Finał Pucharu Świata, który miał się odbyć w położonym na północny zachód od stolicy Państwa Środka mieście Zhangjiakou w dniach 19-21 marca.

Na rezygnacji Chińczyków mogą skorzystać inne kraje, które już zgłaszają chęć przejęcia Finału Pucharu Świata od gospodarzy zimowych igrzysk w 2022 roku. Z informacji przekazywanych przed norweskie media wynika, że w tym gronie – oprócz samych Norwegów – znajduje się Tiumeń i czeskie Nove Mesto. Kandydaturę Tiumeni potwierdziła sama Jelena Wialbe w rozmowie z RSport.

Kiedy Chiny odmówiły zorganizowania zawodów wysłaliśmy oficjalny list intencyjny w sprawie przejęcia ich przez Tiumeń. Jesteśmy na to przygotowani – mówi szefowa rosyjskich biegów.

Decyzja o tym kto zorganizuje Finał Pucharu Świata w sezonie 2020/2021 ma zapaść 15 grudnia. W przeszłości, a konkretnie w sezonie 2014/2015, Tiumeń została wybrana na gospodarza Finału Pucharu Świata, jednak wówczas ze względu na zamieszanie rosyjskich biegaczy narciarskich w stosowanie dopingu podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi, rosyjska federacja narciarska zrezygnowała z organizacji zawodów.

Źródło: Rsport.ru