PŚ w biegach: Od 1 do 7330, czyli sezon w liczbach

fot: M. Rudzińska

fot: M. Rudzińska

Miniony sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich, który zakończył się wcześniej niż planowano, przyniósł wiele emocji. Zapraszamy zatem na liczbowe podsumowanie zimowych zmagań biegaczy i biegaczek.

1 – Numerem jeden Pucharu Świata w tym sezonie okazali się Therese Johaug oraz Aleksander Bolszunow i to właśnie oni sięgnęli po wielkie Kryształowe Kule. Dla Rosjanina był to jednocześnie pierwszy w karierze triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

2 – W zakończonym dopiero co sezonie punkty Pucharu Świata zdobyły dwie reprezentantki Polski. Były to Izabela Marcisz, która w czołowej trzydziestce znalazła się w Ruce (bieg na 10 km stylem klasycznym) oraz Monika Skinder, która punktowała w sprincie w Dreźnie.

3 – Dominatorka minionej zimy Therese Johaug zdobyła trzecią w karierze Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Wcześniej Norweżka była najlepsza w latach 2013/2014 i 2015/2016.

4 – To był sezon pod znakiem czwórek dla norweskich biegaczy. Johannes Hoesflot Klaebo wywalczył czwartą z rzędu małą Kryształową Kulę w klasyfikacji sprinterskiej, a Therese Johaug po raz czwarty w karierze była bezkonkurencyjna w zestawieniu zawodniczek specjalizujących się na dystansach.

6 – Aż sześciu reprezentantów Norwegii uplasowało się w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Byli to: Johannes Hoesflot Klaebo, Paal Golberg, Simen Hegstad Krueger, Hans Christer Holund, Sjur Roethe i Emil Iversen.

8 – Dominik Bury, który w poprzednich sezonach ani razu nie punktował w Pucharze Świata, w minionej zimy czynił to aż ośmiokrotnie. Zawodnik z Cieszyna był najczęściej punktującym z podopiecznych Lukasa Bauera.

9 – Dziewięć biegaczek wygrywało zawody Pucharu Świata w sezonie 2019/2020.

10 – Therese Johaug wygrała dziesięć biegów dystansowych Pucharu Świata z rzędu. To historyczne osiągnięcie, do którego wcześniej nie zbliżył się żaden inny biegacz ani żadna biegaczka.

16 – Po raz kolejny w zestawieniu pojawia się Therese Johaug. Norweżka wygrała minionej zimy aż szesnaście biegów dystansowych. To kolejny rekord Pucharu Świata.
Szesnaście sprintów z rzędu (tych, w których startował) wygrał natomiast Johannes Hoesflot Klaebo. Norweg w rywalizacji na najkrótszym dystansie jest niepokonany od 15 grudnia 2018 i zawodów w Davos.

20 – Dwadzieścia zwycięstw (licząc zmagania etapowe takie jak TdS, Ski Tour i Ruka Triple) odniosła w sezonie 2019/2020 Therese Johaug.

30 – Trzydzieści startów liczył zakończony kilka dni temu sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich. To o jeden bieg więcej niż rok temu.

41 – Sezon 2019/2020 był 41. edycją Pucharu Świata kobiet (39. oficjalną). Panie rozpoczęły swoje zmagania na przełomie lat 1978/1979. Rok później zawody jednak się nie odbywały.

47 – Sezon 2019/2020 był 47. edycją Pucharu Świata mężczyzn (39. oficjalną). Panowie rozpoczęli swoje zmagania na przełomie lat 1973/1974.

55 – Reprezentantki Norwegii stawały na podium zawodów Pucharu Świata 55. razy na 99 możliwych miejsc w TOP3.

56 – Jedno podium więcej od swoich koleżanek z kadry mieli Norwegowie, którzy plasowali się w TOP3 pięćdziesiąt sześć razy.

63 – Z wynikiem sześćdziesięciu trzech dystansowych zwycięstw Therese Johaug awansowała na pierwsze miejsce w klasyfikacji wszech czasów zawodniczek z największą liczbą triumfów w biegach długich. Norweżka zdetronizowała swoją rodaczkę Marit Bjoergen (62. wygrane).

70 – tyle punktów zgromadził na swoim koncie Dominik Bury. Dorobek ten pozwolił Polakowi uplasować się na 68. pozycji w klasyfikacji generalnej.

124 – Sto dwadzieścia cztery biegaczki zdobyły punkty Pucharu Świata.

151 – Sto pięćdziesiąt jeden biegaczy wywalczyło minionej zimy pucharowe punkty. W tym gronie znaleźli się trzej Polacy: Kamil Bury, Maciej Staręga i Dominik Bury.

203 – Tyle zawodniczek wystartowało w zawodach Pucharu Świata w sezonie 2019/2020.

278 – Na starcie zawodów Pucharu Świata pojawiło się więcej panów niż pań. W zawodach minionej zimy wystartowało bowiem aż 278 biegaczy.

811 – Aż osiemset jedenaście punktów dzieliło pierwszą Therese Johaug od drugiej w klasyfikacji generalnej Heidi Weng. To najwyższa przewaga w historii Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet.

2221 – Z takim dorobkiem punktowym sezon zakończył Aleksander Bolszunow, który triumfował w klasyfikacji generalnej.

2508 – Tyle punktów zgromadziła na swoim koncie Therese Johaug. Norweżka miała szansę pobić rekord Marit Bjoergen (2689 pkt), ale nie udało jej się to z powodu odwołania zawodów w Ameryce Północnej.

7191 – Taką liczbę punktów zgromadzili w minionym sezonie biegaczki z Norwegii, które triumfowały w Pucharze Narodów.

7330 – Norwegowie byli nieco lepsi od swoich rodaczek. Biegacze z Kraju Fiordów zakończyli sezon z dorobkiem 7330 „oczek” w klasyfikacji Pucharu Narodów.

Źródło: informacja własna