PŚ w biegach narciarskich. Zacięta walka o kryształową kulę u kobiet. Zostały cztery biegi do końca (klasyfikacje)

fot. M. Rudzińska

Po 30 biegach w tym sezonie na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nadal pozostają Norwegowie. O ile u mężczyzn raczej trudno sobie wyobrazić, by Johannes Klaebo wypuścił z rąk końcowy triumf, o tyle u pań sytuacja może jeszcze ulec zmianie. Oznacza to, że czekają nas emocje do samego końca. 

fot. M. Rudzińska

Tiril Udnes Weng vs. Jessie Diggins – decydująca rozgrywka

Liderką PŚ wciąż jest Norweżka, choć w miniony weekend bardzo blisko objęcia pierwszego miejsca była Jessie Diggins. Amerykanka odpadła jednak w ćwierćfinale sprintu i pogrzebała swoje szanse na zostanie liderką. W tym momencie jej strata wynosi 145 punktów. Diggins czuje też na plecach oddech Niskanen, która do odrobienia ma 96 oczek. Dalsze miejsca zajmują Rosie Brennan z dorobkiem 1363 punktów, Frida Karlsson (1220), Nadine Faehndrich (1143), Lotta Udnes Weng (1083), Katharina Henning (1049), Krista Parmakoski (991) i Heidi Weng (989). W klasyfikacji dystansowej na prowadzeniu nadal Niskanen, natomiast w sprinterskiej na czoło wysunęła się Szwajcarka Faehndrich. Najlepsza z Polek jest Izabela Marcisz, która zajmuje 87. lokatę, dwie pozycje niżej plasuje się Monika Skinder.

Lider do końca?

Przewaga Johannesa Klaebo nad Paalem Golbergiem wynosi 224 punkty, co na przestrzeni czterech ostatnich biegów w przypadku tego zawodnika, wydaje się bezpieczną zaliczką. Na trzecim miejscu jest Federico Pellegrino (1329), dalsze miejsca zajmują: Hans Christer Holund (1218), Simen Hegstad Krueger (1116), Didrik Toenseth (1109), Calle Halfvarsson (893), Ben Ogden (852), Sjur Roethe (829) i William Poromaa (820). Na dystansach liderem jest Golberg, zaś w sprintach Klaebo. Najwyżej z Polaków sklasyfikowany jest Dominik Bury (44. m), Maciej Staręga zajmuje 56. miejsce, a Kamil Bury 92.

Kto zdobędzie kryształową kulę? Za tydzień już wszystko będzie jasne. 

Klasyfikacja generalna kobiet

Klasyfikacja generalna mężczyzn