PŚ w biegach narciarskich. Norwegia przoduje, Polacy z awansem (klasyfikacja)

fot. M. Rudzińska

Za nami 12 biegów Pucharu Świata (nie licząc etapów Tour de Ski) sezonu 2022/23 w biegach narciarskich. Na czele niezmiennie Norwegowie. Wśród pań pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje Tiril Udnes Weng, a wśród panów Johannes Hoeslfot Klaebo. Dzięki dobrym występom w miniony weekend awans zaliczyli Polacy.

fot. M. Rudzińska

Otwarta droga do kryształowej kuli

Norweżka Tiril Udnes Weng zgromadziła jak dotąd na swoim koncie 1447 punktów. Druga Frida Karlsson traci do niej 287 punktów, mimo że triumfowała w Tour de Ski. Jak się więc okazuje, wygrana w najbardziej prestiżowym cyklu nie gwarantuje zdobycia kryształowej kuli. Wygląda na to, że rywalizacja będzie zacięta, a przecież z walki nie wypisała się jeszcze Kerttu Niskanen. Finka zajmuje trzecią pozycją ze stratą 428 punktów do liderki. Izabela Marcisz oraz Monika Skinder, które nie startowały w ostatnim PŚ ze względu na udział w mistrzostwach świata juniorów w Whistler, zajmują odpowiednio 76. i 84. pozycję.

Klasyfikacja kobiet

Golberg tuż za Klaebo

Jeszcze ciekawiej wygląda sytuacja u mężczyzn. Liderem w klasyfikacji jest Klaebo z dorobkiem 1 397 punktów. Drugi Paal Golberg traci zaledwie 83 punkty. Strata trzeciego Federico Pellegrino wynosi już 340 punktów. Na 35. pozycję awansował Dominik Bury, który w Livigno punktował dwukrotnie. Najpierw w sprincie indywidualnym techniką dowolną był 23., a dzień później wraz z Maciejem Staręgą uplasował się na 7. miejscu w sprincie drużynowym, wyrównując wynik sprzed ośmiu lat. Maciej Staręga w sobotniej rywalizacji był 20., ocierając się o awans do półfinału. 32-latek z Siedlec zajmuje 56. pozycję w “generalce” z dorobkiem 174 punktów. Kamil Bury jest 103.

Klasyfikacja mężczyzn