PŚ w biegach: Kryształowe Kule dla Therese Johaug i Aleksandra Bolszunowa [klasyfikacja generalna]

15:37, 13.03.2020 Daniel Topczewski

Sezon 2019/2020 w biegach narciarskich zakończył się w dość nietypowy sposób. Z powodu pandemii koronawirusa Międzynarodowa Federacja Narciarska postanowiła bowiem odwołać ostatnie zawody tej zimy, więc dużo końcowe rozstrzygnięcia poznaliśmy dużo wcześniej niż planowano. Kryształowe Kule za triumf w klasyfikacji generalnej powędrowały do Norweżki Therese Johaug i Rosjanina Aleksandra Bolszunowa.

Puchar Świata w biegach narciarskich 2019/2020 stał się właśnie historią, więc przyszedł czas na podsumowanie zestawień poszczególnych konkurencji (sprint i dystanse) oraz klasyfikacji generalnej. Wielką Kryształową Kulę w rywalizacji kobiet - po raz trzeci w karierze - wywalczyła Therese Johaug, która zwycięstwo zapewniła sobie już tydzień temu. Norweżka zdominowała miniony sezon wygrywając zarówno Tour de Ski, jak i Ski Tour 2020, a jej triumf w klasyfikacji generalnej nawet przez moment nie był zagrożony. We wszystkich startach Johaug zgromadziła 2508 punktów i o 811 "oczek" wyprzedziła Heidi Weng. Na trzecim miejscu uplasowała się Natalia Niepriajewa (1356 pkt), która drugi sezon z rzędu ukończyła na podium klasyfikacji generalnej. Czwarte miejsce zajęła Astrid Uhrenholdt Jacobsen (1289 pkt).

Punkty Pucharu Świata zdobyły dwie reprezentantki Polski. Izabela Marcisz z dwoma "oczkami" na koncie uplasowała się na sto osiemnastej pozycji, a trzy lokaty niżej z jednym punktem sklasyfikowano Monikę Skinder.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata kobiet

Therese Johaug z dużą przewagą wygrała nie tylko klasyfikację generalną, ale także zestawienie zawodniczek specjalizujących się w biegach dystansowych. Norweżka wygrała aż szesnaście biegów długich i już kilka tygodni temu była pewna czwartej w karierze małej Kryształowej Kuli, zrównując się w klasyfikacji wszech czasów z Justyną Kowalczyk. Drugie miejsce zajęła Heidi Weng (920 pkt), a trzecie Szwedka Ebba Andersson (717 pkt).

Klasyfikacja biegów dystansowych kobiet

Wszyscy ci, którzy czekali na walkę sprinterek o małą Kryształową Kulę, muszą obejść się smakiem. Odwołanie trzech ostatnich sprintów sezonu sprawiło, że po raz pierwszy w karierze tę klasyfikację wygrała 20-letnia Szwedka Linn Svahn, stając się najmłodszą w historii biegaczką triumfującą w zestawieniu sprinterek. Drugie miejsce zajęła kolejna z reprezentantek kraju Trzech Koron - Jonna Sundling. Trzecia była Słowenka Anamarija Lampič.

Klasyfikacja sprinterska kobiet

Z pierwszej w karierze wielkiej Kryształowej Kuli może cieszyć się Aleksander Bolszunow, który został pierwszym w historii Rosjaninem (nie licząc biegaczy startujących dla ZSRR) triumfującym w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Reprezentant Sbornej przez cały sezon prezentował wysoką formę, co przełożyło się m.in. na zwycięstwo w prestiżowym cyklu Tour de Ski. 23-latek we wszystkich startach zgromadził 2221 pkt i o niemal pięćset "oczek" wyprzedził obrońcę Kryształowej Kuli Johannesa Hoesflota Klaebo (1726 pkt).

Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął triumfator Ski Touru Paal Golberg, czwarte Simen Hegstad Krueger, a piąte Sjur Roethe. Na szóstej pozycji sklasyfikowano Fina Iivo Niskanena, na siódmej Hansa Christera Holunda, a na ósmej Rosjanina Siergieja Ustiugowa. Czołową dziesiątkę zamknęli Emil Iversen i doświadczony Szwajcar Dario Cologna.

Najwyżej z Polaków uplasował się Dominik Bury, który z dorobkiem 70 punktów zajął sześćdziesiąte ósme miejsce. Kamil Bury został sklasyfikowany na 90. pozycji, a Maciej Staręga na 120.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata mężczyzn

W klasyfikacji biegów dystansowych nie było mocnych na Aleksandra Bolszunowa. Rosjanin zdominował rywalizację mężczyzn, zgromadził 1293 pkt i zdobył drugą z rzędu małą Kryształową Kulę w biegach długich. Drugie miejsce w zestawieniu zajął Norweg Sjur Roethe (864 pkt), a trzecie Fin Iivo Niskanen (840 pkt).

Klasyfikacja biegów dystansowych mężczyzn

W zestawieniu najlepszych sprinterów po raz czwartych z rzędu królował Johannes Hoesflot Klaebo, który wygrał wszystkie osiem biegów w których startował i zgromadził 550 punktów. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajął jego rodak Erik Valnes (405 pkt), a trzecie kolejny z Norwegów - Paal Golberg (386 pkt), który o zaledwie punkt wyprzedził Włocha Federico Pellegrino (385 pkt).