PŚ w biegach. FIS zmienia plany. Zawody po Tour de Ski przełożone

fot. Patrycja Korczewska

Konkursy Pucharu Świata w biegach narciarskich, które tuż po zakończeniu Tour de Ski miały zostać rozegrane w szwedzkiej miejscowości Ulricehamn, przełożono na luty. Powodem korekty kalendarza jest uniknięcie nadmiernej podróży, jaką biegacze musieliby pokonać wyjeżdżając ze Szwecji do Finlandii, a następnie natychmiast wracając do Szwecji.

fot. Patrycja Korczewska

Sprint indywidualny stylem dowolnym oraz ta sama konkurencja w wydaniu drużynowym miał zostać pierwotnie rozegrany w dniach 16-17 stycznia. Od ostatniego etapu Tour de Ski minęłoby wówczas jedynie sześć dni. Po przełożeniu sprinterskich zawodów na 6 i 7 lutego biegacze będą mieli aż dwa tygodnie przerwy od startów w Pucharze Świata.

Jak poinformowała oficjalna strona Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, komórka FIS odpowiedzialna za organizację zawodów Pucharu Świata porozumiała się z organizatorami zawodów w Skandynawii. Z rozmów wynikło, iż ograniczenie podróży międzykrajowych (jedna zamiast dwóch) wpłynie potencjalnie korzystniej na zainteresowanie udziałem w zawodach. Federacje, które nie ogłosiły jeszcze, że odpuszczają wszystkie starty w PŚ (jak Norwegia) mogłyby bowiem teoretycznie odpuścić te starty, mając na uwagę dobro zawodników.

Skorygowany kalendarz Pucharu Świata po zakończeniu Tour de Ski (stan na dzień 9 grudnia):

  • 23-24 stycznia, Lahti (bieg łączony, sztafeta dystansowa);
  • 30-31 stycznia, Falun (sprint stylem klasycznym, bieg dystansowy stylem klasycznym);
  • 6-7 lutego, Ulricehamn (sprint stylem dowolnym, sztafeta sprinterska).

źródło: fis-ski.com