PŚ w biegach. Bolszunow i Brennan nowymi liderami klasyfikacji generalnej

20:50, 13.12.2020 Daniel Topczewski

Rosjanin Aleksander Bolszunow i Amerykanka Rosie Brennan wyjadą z Davos jako posiadacze żółtych plastronów liderów Pucharu Świata w biegach narciarskich. Obydwoje wyprzedzili w klasyfikacji generalnej reprezentantów Norwegii: Johannesa Hoesflota Klaebo i Therese Johaug. Najwyżej z Polek - na 34. miejscu - plasuje się Monika Skinder, a z Polaków Maciej Staręga, który jest 75.

Zawody w Davos były dla biegaczy i biegaczek narciarskich drugim przystankiem na mapie Pucharu Świata w sezonie 2020/2021. W Szwajcarii zabrakło reprezentantów Norwegii, Szwecji i Finlandii, co doskonale wykorzystała Amerykanka Rosie Brennan, która wygrała zarówno sobotni sprint, jak i niedzielny bieg na 10 kilometrów stylem dowolnym. Biegaczka z USA, dzięki zdobyciu w ten weekend 200 punktów, objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej (377 pkt) i powtórzyła wyczyn swojej rodaczki Sadie Maubet Bjornsen, która w ubiegłym sezonie także była liderką Pucharu Świata.

Na drugim miejscu znajduje się Rosjanka Tatiana Sorina, która w Davos nie zdołała stanąć na podium, ale zdobyte punkty pozwoliły jej utrzymać pozycję wiceliderki (318 pkt). Trzecia jest Therese Johaug (301 pkt), która w Davos pauzowała. Na czwartej pozycji plasuje się Natalia Niepriajewa, piąta jest Ebba Andersson, a szósta Frida Karlsson. Do czołowej dziesiątki awansowała Julia Stupak, która jest teraz dziewiąta.

Pucharowe punkty wywalczyły do tej pory dwie reprezentantki Polski. Na 34. miejscu z dorobkiem 31 punktów sklasyfikowana jest Monika Skinder, a Weronika Kaleta z pięcioma punktami plasuje się na 63. pozycji.

Klasyfikacja generalna PŚ kobiet w biegach

Czołowa trójka klasyfikacji dystansowej wygląda identycznie, jak generalnej. Prowadzi Rosie Brennan (173 pkt) przed Tatianą Soriną (112 pkt) i Therese Johaug (100 pkt).

Klasyfikacja dystansowa PŚ w biegach kobiet

Rosie Brennan wyjedzie z Davos jako liderka wszystkich klasyfikacji, bowiem jest też najlepsza wśród sprinterek (114 pkt). Na drugiej lokacie ze stratą dwóch punktów plasuje się Słowenka Anamarija Lampić (112 pkt), a trzecia jest Natalia Niepriajewa (88 pkt). Monika Skinder jest siedemnastą sprinterką obecnego sezonu, a Weronika Kaleta znajduje się na 40. miejscu.

Klasyfikacja sprinterka PŚ w biegach kobiet

Mężczyźni:

Liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata po weekendzie w Davos został Aleksander Bolszunow, który w Szwajcarii zdobył 160 z 200 możliwych punktów. Rosjanin ma teraz na swoim koncie 437 "oczek", a jego przewaga nad drugim Johannesem Hoesflotem Klaebo wynosi 141 punktów. Trzeci jest Emil Iversen, który w Davos, podobnie jak reszta jego kolegów z kadry, nie startował. Na czwarte miejsce awansował Andriej Mielniczenko (214 pkt), a piąty jest Andrew Musgrave (188 pkt).

Pucharowe punkty w Davos - po raz pierwszy w sezonie - zdobył Maciej Staręga. Polak awansował do ćwierćfinału sprintu i został sklasyfikowany na 28. miejscu, co dało mu trzy punkty do klasyfikacji generalnej.

Klasyfikacja generalna PŚ w biegach mężczyzn

Wśród najlepszych zawodników na dystansach także prowadzi Bolszunow, który w dotychczasowych startach zgromadził 157 punktów. Na drugim miejscu sklasyfikowany jest Andriej Mielniczenko (139 pkt), a na trzecią lokatę awansował Brytyjczyk Andrew Musgrave (102 pkt).

Klasyfikacja dystansowa PŚ w biegach mężczyzn

Nowym liderem klasyfikacji sprinterskiej po weekendzie w Davos został Włoch Federico Pellegrino, który w sobotnich zawodach nie dał żadnych szans swoim konkurentom. Reprezentant Italii ma na swoim koncie 120 punktów. Tyle samo "oczek" zgromadził do tej pory Rosjanin Aleksander Bolszunow. Trzeci jest Glieb Rietiwych (86 pkt).