PŚ: Polacy w czołówce klasyfikacji generalnej skoczków, Rosjanie liderami w biegach

Pierwszy weekend ze wszystkimi dyscyplinami narciarstwa klasycznego w Pucharze Świata już za nami. Kto ma najwięcej radości, kto wyjechał z Finlandii z żółtą koszulką lidera? Jak radzą sobie Polacy?

W biegach rządzą Rosjanie?

Szczególnie udany weekend w Ruce zaliczyli Rosjanie, którzy wygrali trzy z czterech konkurencji. Największy uśmiech na twarzy ma Aleksander Bolszunow, który wygrał sprint mężczyzn i bieg na 15 kilometrów stylem klasycznym. To pozwala Rosjaninowi zajmować pierwsze miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata z kompletem punktów. Za jego plecami plasuje się dobrze dysponowany na początku sezonu Emil Iversen. Norweg w sprincie był czwarty a dziś został sklasyfikowany na drugiej lokacie. Teraz ma 130 punktów PŚ. Trzecie miejsce zajmuje aktualnie Johannes Hoesflot Klaebo. Triumfator ubiegłego sezonu zgromadził 109 punktów. Polacy nie wywalczyli jeszcze miejsce w czołowej trzydziestce.
W rywalizacji kobiet na czele klasyfikacji generalnej też znajduje się reprezentantka Rosji. Julia Biełorukowa triumfowała wczoraj w sprincie stylem klasycznym a dzisiaj zajęła szóste miejsce. To pozwoliło jej z liczbą 145 punktów na utrzymanie pozycji liderki. Drugie miejsce zajmuje powracająca w imponującym stylu Therese Johaug. Norweżka ma na koncie 100 punktów za dzisiejszy triumf. Tuż za norweską gwiazdą plasuje się wicemistrzyni świata z Lahti Krista Parmakowski. Finka wczoraj była piąta a dzisiaj zajęła szóste miejsce i zgromadziła za te lokaty 85 punktów. O pięć więcej od czwartek Charlotte Kalli.

Klasyfikacja PŚ: M | K

W kombinacji liderem Seidl

Fantastyczny skok w serii skoków wczorajszych zawodów inaugurujących zmagania kombinatorów w Pucharze Świata sprawił, że Mario Seidl miał komfortowe warunki na trasie i dowiózł prowadzenie do mety. Dlatego Austriak wyjeżdża z Finlandii jako lider Pucharu Świata. Za nim plasuje się Jarl Magnus Riiber z osiemdziesięcioma punktami. Jeśli już jesteście zdziwieni, że nie wspominamy jeszcze niemieckiego nazwiska, to właśnie nadszedł ten czas. Trzeci w klasyfikacji jest bowiem czterokrotny mistrz świata z Lahti Johannes Rydzek (60 pkt). Tuż za czwórką plasuję się reprezentant Czech – Tomas Portyk. W trzydziestce jest też Paweł Słowiok, który klasyfikowany jest 25. pozycji.

Klasyfikacja generalna

Skoki na polską nutę

W narciarstwie klasycznym jest obecnie jedna dyscyplina, w której możemy spoglądać z uśmiechem na klasyfikację Pucharu Świata. To właśnie skoki narciarskie. Co prawda liderem nie jest Polak, bo żółtą koszulkę nosi Ryoyu Kobayashi (260 pkt.), ale wysoko plasują się Kamil Stoch i Piotr Żyła. Trzykrotny mistrz olimpijski zajmuje drugie miejsce z liczbą 190 punktów. Tuż za nim jest brązowy medalista MŚ z dużej skoczni w Lahti – Żyła (145 pkt.). Dziesięć punktów do Żyły traci Stephan Leyhe. Dobrze radzą sobie inni Polacy. Dawid Kubaci zgromadził dotychczas 54 punkty i jest dwunasty, a dwa punkty mniej ma Jakub Wolny i pasuje się tuż za swoim kolegą z kadry. Stefan Hula jest 33. (11 pkt.) a Maciej Kot 42. (2 pkt). Polacy prowadzą także w klasyfikacji Pucharu Narodów. Mają tam 854 punkty, czyli 24 więcej od Niemców.

Klasyfikacja generalna

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.