PolSKI Mistrz: W Szczawnicy odbyła się IV edycja Młodzieżowego Pucharu Polski [wyniki, zdjęcia]

fot. PZN

8 i 9 lutego 2020 roku w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy odbyła się IV edycja Młodzieżowego Pucharu Polski w narciarstwie alpejskim. Zawody te rozegrane zostały w ramach Programu PolSKI Mistrz. Podczas tego weekendu zawodnicy walczyli o medale w dwóch konkurencjach – slalomie gigancie oraz slalomie.

Przy pięknej i słonecznej pogodzie rozegrane zostały kolejne tej zimy zawody Młodzieżowego Pucharu Polski (MPP). Znakomicie na stoku Palenica w Szczawnicy radziła sobie Nikola Komorowska. Reprezentantka zakopiańskiego AZS-u nie dała rywalkom żadnych szans i dwukrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium. W Szczawnicy 14-latka odniosła dwoje odniosła czwarte oraz piąte tej zimy zwycięstwa i dzięki temu umocniła się umocniła się na pozycji liderki w klasyfikacji generalnej cyklu w kategorii Młodziczka. – Jestem bardzo zadowolona ze startu w slalomie gigancie. Bardzo podobała mi się moja jazda. Uważam, że początek jechałam naprawdę dobrze. Później niestety miałam pewne problemy, ale udało mi się wyjść z tego. Kiedy dojechałam i zobaczyłam, że jestem pierwsza, to bardzo się ucieszyłam – tak Nikola Komorowska ocenia występ w gigancie. – Start w slalomie uważam za bardzo udany. Bardzo się cieszę z tego, że oba przejazdy naprawdę dobrze pojechałam. Byłam bardzo skupiona na tych zawodach i to zaprocentowało – dodaje. – Warunki były świetne. Trasa była dobrze zlodzona i było twardo. Wydaje mi się, że dzięki temu każda zawodniczka miała podobne warunki – wyjaśnia Komorowska. – Poza tym bardzo lubię startować w Szczawnicy. Palenica jest moim ulubiony stokiem – podsumowuje 14-latka.

Wśród Młodzików złote medale na Palenicy wywalczyli: Stanisław Sarzyński (KS Sportup) w slalomie gigancie oraz Antoni Cukier (KS Frajda Zakopane) w slalomie. – W slalomie gigancie wygrałem i z tego bardzo się cieszę. Jestem bardzo zadowolony, bo wykonałem dobry przejazd. Od paru tygodni nie miałem już tak dobrej jazdy i cieszę się, że to wróciło i dało mi pierwsze miejsce – mówi z uśmiechem na twarzy Stanisław Sarzyński. – W slalomie zabrakło natomiast trochę koncentracji i na ostatniej tyczce się wywróciłem, ale podchodziłem i walczyłem do końca – dodaje 14-latek.

Tuż za Sarzyńskim w gigancie uplasował się Antoni Cukier, który z kolei wywalczył złoty medal w slalomie. – Na pewno są takie elementy, które chciałbym poprawić w swoim przejeździe, ale te dwa przejazdy slalomu dały mi naprawdę dużo radości – tak po zwycięstwie w slalomie opowiadał Antoni Cukier. – Podczas tego weekendu mieliśmy bardzo dobre warunki. Było twardo i mimo iż słoneczko mocno świeciło, to trasa wytrzymała – podkreśla. – Obydwie konkurencje sprawiają mi wielką przyjemność, ale lepiej czuję się jednak w gigancie, bo jest szybszy – podsumowuje reprezentant KS Sportup. .

Pierwsze tej zimy zwycięstwo w zawodach Młodzieżowego Pucharu Polski odniosła Maja Woźniczka. Reprezentantka Klubu Sportowego Beskidy Bielsko-Biała triumfowała w slalomie w kategorii Juniorka Młodsza. – Ustawienia slalomu były fajnie i cieszę się, bo wykonałam dwa naprawdę dobre przejazdy. Zawsze jest coś, co można poprawić, ale naprawdę był to pozytywny dzień dla mnie. Zdecydowanie jestem slalomistką i ta konkurencja jest moją ulubioną – podkreśla złota medalistka. – Poza tym warunki były bardzo przyjemne, było twardo i dzięki temu super mi się jeździło podsumowuje Woźniczka.

Dzień wcześniej w slalomie gigancie złoto zdobyła Joanna Książek z Team MB Szczyrk. – Jestem bardzo zadowolona z mojej dyspozycji na gigancie. Szczególnie ten drugi przejazd dał mi sporo radości – zaznacza Książek. – Trasa w Szczawnicy jest naprawdę bardzo fajna. Jest bardzo stroma, do tego mieliśmy twarde warunki, więc nie było łatwo. Super, że możemy startować na takim stoku – podsumowuje liderka klasyfikacji generalnej cyklu.

W Szczawnicy dublet na swoim koncie zapisał również Jan Łodziński (Team MB Szczyrk). Dla podopiecznego Macieja Bydlińskiego były to pierwsze tej zimy zwycięstwa. – Myślę, że bardziej jestem zadowolony z mojego występu w slalomie. Błędy, które popełniłem w gigancie zostały mniej więcej wyeliminowane i moja jazda była po prostu lepsza ze względu na technikę – tak swoją dyspozycję w Szczawnicy ocenia Jan Łodziński. – Warunki były świetne. I pod tym względem te zawody możemy nazwać takim mini Pucharem Świata. Życzę nam, abyśmy mieli coraz więcej takich zawodów. Lubię tutaj startować, bo jest to jeden z trudniejszych stoków, podczas których rywalizujemy w Młodzieżowym Pucharze Polski – dodaje. – Ustawienia były dosyć wymagające, ale takie też powinny być zawody. Zawody mają być dla nas właśnie wyzwaniem, a nie tylko dojechaniem do mety – zaznacza Łodziński.

Medaliści i medalistki w slalomie gigancie

Młodzik

 1. Stanisław Sarzyński – KS Sportup
 2. Antoni Cukier – KS Frajda Zakopane
 3. Karol Zawada – Team MB Szczyrk

Młodziczka

 1. Nikola Komorowska – AZS Zakopane
 2. Wiktoria Badełek – KS Tatra Ski Academy
 3. Maria Majcher – Mitanski Zakopane

Junior Młodszy

 1. Jan Łodziński – Team MB Szczyrk
 2. Piotr Szeląg – Mitanski Zakopane
 3. Mateusz Kasprzak – Team MB Szczyrk

Juniorka Młodsza

 1. Joanna Książek – Team MB Szczyrk
 2. Magdalena Bańdo – Team MB Szczyrk
 3. Hanna Zięba – KS Tatra Ski Academy

Medaliści i medalistki w slalomie

Młodziczka

 1. Nikola Komorowska – AZS Zakopane
 2. Wiktoria Badełek – KS Tatra Ski Academy
 3. Karolina Dębicka – WKN Warszawa

Młodzik

 1. Antoni Cukier – KS Frajda Zakopane
 2. Stanisław Sarzyński – KS Sportup
 3. Leon Sokół – KS Sportup

Juniorka Młodsza

 1. Maja Woźniczka – KS Beskidy Bielsko-Biała
 2. Karolina Krasnodębska – AN Skillz Kraków
 3. Magdalena Bańdo – Team MB Szczyrk

Junior Młodszy

 1. Jan Łodziński – Team MB Szczyrk
 2. Wojciech Gałuszka – Team MB Szczyrk
 3. Tomasz Macek – KS Beskidy Bielsko-Biała

Skipassy dla uczestników Młodzieżowego Pucharu Polski w Szczawnicy zapewniła Grupa PKL i PFR jako sponsor Programu PolSKi Mistrz.

Źródło: Polski Związek Narciarski / Foto: Polski Związek Narciarski

Mateusz Król
Obserwuj