PŚ w Altenbergu. Ósme miejsce dwójki, pogoda gwiazdą zawodów

21:00, 04.02.2024 . Aktualizacja: 21:00, 04.02.2024
Skomentuj fot. Screen - FIL Luge fot. Screen - FIL Luge

W Altenbergu rozegrano kolejne zawody Pucharu Świata w saneczkarstwie. Dużą rolę w rywalizacji odgrywały warunki pogodowe. Bardzo dobry wynik zaliczyli Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski, którzy zajęli 8. miejsce.

Polacy w czołowej dziesiątce

Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski zapewne chcieliby zamienić swoje wyniki z tego pucharu oraz z rozgrywanych na tym samym torze tydzień temu mistrzostw świata. Na czempionacie Polaków zabrakło w czołowej dziesiątce. Teraz uplasowali się na 8. miejscu po awansie z 12. pozycji w drugim ślizgu. Podobnie jak przed tygodniem, triumfowali Juri Thomas Gatt i Riccardo Martin Schoepf. Tobias Wendl/Tobias Arlt prowadzili na półmetku, ale potem po błędzie spadli aż na 16. miejsce. Takie sytuacje tym doświadczonym saneczkarzom nie zdarzają się często.

Dwójki mężczyzn

W dwójkach kobiet Nikola Domowicz i Dominika Piwkowska uplasowały się na 10. miejscu. Wygrały Andrea Voetter i Marion Oberhofer. Włoszki w drugiej części zawodów awansowały z 4. pozycji.

Dwójki kobiet

Wielkie awanse w jedynkach

Ważnym czynnikiem wpływającym na wyniki zawodów były warunki pogodowe - deszcz i wysoka temperatura. Największe przełożenie miało to w zawodach jedynek. Mistrz świata Max Langenhan po pierwszym ślizgu zajmował dopiero 21. miejsce, a i tak zdołał wygrać. Wyprzedził o 121 tysięcznych dotychczasowego lidera Davida Gleirschera. Na starcie zabrakło Polaków, w tym Mateusza Sochowicza, który po mistrzostwach świata zawiesił karierę.

Jedynki mężczyzn

W ślady Langenhana poszła jego koleżanka z reprezentacji Julia Taubitz. Niemka wygrała nawet po awansie z 22. pozycji. Drugie miejsce dla 15. po pierwszym przejeździe Eliny Vitoli, a trzecia była 13. na półmetku Lisa Schulte. Co ciekawe, w pierwszym ślizgu taki sam czas jak Austriaczka wykręciła Klaudia Domaradzka. Polka wystartowała w zawodach mimo, że w Pucharze Narodów nie ukończyła przejazdu. W głównych zawodach w drugim ślizgu zjechała nieco słabiej i spadła 18. lokatę.

Jedynki kobiet

Z powodu braku saneczkarza w jedynkach nie mogliśmy wystawić sztafety. Tutaj wyniki także były zależne od pogody. Wygrali Łotysze (Elina Vitola, Martins Bots/Roberts Plume, Kristers Aparjods, Anda Upite/Kitija Bogdanowa), którzy skorzystali z niskiego numeru startowego. Drugie miejsce zajęli Amerykanie, a trzecie sensacyjnie startujący jako pierwsi Rumuni. Niemcy uplasowali się dopiero na 5. pozycji.