Zamknij

Puchar Świata w narciarstwie alpejskim: Rekordy i statystyki sezonu 2016/2017

13:00, 14.04.2017 Marek Cielec
Skomentuj

fot. Andrea Miola

Puchar Świata w narciarstwie alpejskim można podsumować na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest posłużenie się statystykami i liczbami. Właśnie z tej metody chciałbym skorzystać prezentując kolejny artykuł, w którym wracam jeszcze do sezonu 2016/2017 w narciarstwie alpejskim. 

11 - Najwięcej zwycięstw w PŚ kobiet - Mikaela Shiffrin nie miała sobie równych w tej statystyce. W slalomie zwyciężyła 6 razy, 3 razy w gigancie, a po 1 razie w kombinacji i slalomie równoległym. Na drugim miejscu była Ilka Štuhec z 7 zwycięstwami.

6 - Najwięcej zwycięstw w PŚ mężczyzn - Marcel Hirscher przewagę punktową w Pucharze Świata miał sporą, ale pod względem liczby zwycięstw był lepszy tylko o jeden triumf od Kjetila Jansruda i Henrika Kristoffersena. W gigancie wygrał 4 razy, a w slalomie 2.

14 - Najwięcej razy na podium (kobiety) - Mikaela Shiffrin - Amerykanka gdy stała na podium to zazwyczaj na najwyższym stopniu. Tylko 3 razy była na miejscu drugim lub trzecim. Po 13 miejsc w czołowej trójce miały Ilka Stuhec i Sofia Goggia.

16 - Najwięcej razy na podium (mężczyźni) - Marcel Hirscher - Marcel może nie wygrywał nadzwyczaj często, ale na 25 występów w Pucharze Świata tylko 9 razy nie stał na podium.

29 - Najwięcej startów (kobiety) - Federica Brignone i Sofia Goggia - Dwie Włoszki sporo najeździły się w sezonie 2016/2017. Obie startowały we wszystkich konkurencjach, choć Goggia w slalomie wystąpiła tylko raz. Z kolei Brignone najrzadziej brała udział w zjazdach. Sporo występów w PŚ miały też Kanadyjki Valerie Grenier (27) i Marie-Michele Gagnon (26) oraz Tina Weirather (26), Mikaela Shiffrin (25), Ilka Štuhec (25) i Elena Curtoni (25).

26 - Najwięcej startów (mężczyźni) - Alexis Pinturault - Francuz był najbardziej zapracowany w tym sezonie. Na 36 możliwych występów zaliczył 26. Jedyna konkurencja, w której nie startował to zjazd, dwa razy odpuścił też supergigant. Po 25 startów w zawodach mieli Marcel Hirscher i Aleksander Aamodt Kilde, 24 razy wystąpił Carlo Janka.

21 - Najmłodsza zwyciężczyni zawodów - Mikaela Shiffrin -  Jeśli chodzi o zawodniczkę, która była najmłodsza w dniu swojego zwycięstwa to należy wskazać na Mikaelę Shiffrin, natomiast najmłodsza obecnie spośród zawodniczek, które wygrywały w tym sezonie jest Petra Vlhová. Obie alpejki urodziły się w 1995 roku i mają po 21 lat.

21 - Najmłodsza zawodniczka na podium - Petra Vlhová - Słowaczka była trzecia na początku sezonu w Levi i w tej kategorii wygrała także z Shiffrin.

21 - Najmłodszy zwycięzca zawodów/najmłodszy na podium - Niels Hintermann - Sensacyjny triumfator kombinacji w Wengen miał w dniu zawodów zaledwie 21 lat. To sporo powyżej rekordu Piero Grossa, który wygrał zawody PŚ mając 18 lat, ale wynik Hintermanna i tak jest imponujący.

32 - Najstarsza zwyciężczyni zawodów - Veronika Velez-Zuzulová - Słowaczka wygrała w tym sezonie tylko raz, miało to miejsce w Zagrzebiu. Zuzulová jest piątą zawodniczką w rankingu najstarszych triumfatorek zawodów PŚ. Aby wejść na pierwsze miejsce, które zajmuje obecnie Elisabeth Görgl, musiałaby poczekać do sezonu 2018/2019.

36 - Najstarszy zwycięzca zawodów/Najstarszy na podium - Hannes Reichelt - Jeden ze starszych wciąż jeżdżących w Pucharze Świata zawodników wciąż ma się świetnie i potrafi wygrywać. Udało mu się to dwa razy w tym sezonie. W przyszłym sezonie miałby szanse zostać najstarszym w historii triumfatorem zawodów PŚ (obecnie jest nim Didier Cuche).

33 - Najstarsza na podium - Manuela Moelgg - Manuela czekała prawie 6 lat od poprzedniego miejsce w czołowej trójce PŚ. W końcu wskoczyła na podium w Semmering po zawodach w gigancie.

1,44 - Największa przewaga zwyciężczyni (sek.) - Lara Gut, Federica Brignone - Przewagę 1,44 sek. nad drugą zawodniczką uzyskała Lara Gut w zawodach otwierających sezon, a taką samą przewagę zdobyła Federica Brignone w ostatnich zawodach sezonu. W obu przypadkach były to zawody w slalomie gigancie.

1,83 - Największa przewaga zwycięzcy (sek.) - Henrik Kristoffersen - U mężczyzn maksymalna przewaga była nieco większa niż u kobiet. Henrik Kristoffersen zdecydowanie zwyciężył w slalomie w Adelboden pokonując Manfreda Moelgga o 1,83 sek.

17 - Najmłodsza startująca zawodniczka - Camille Rast/Elvedina Muzaferija - Sytuacja podobna jak w przypadku najmłodszej zwyciężczyni. W dniu swojego startu (gigant w Sölden) w PŚ najmłodsza była Szwajcarka Camille Rast, natomiast najpóźniej urodzona spośród startujących w tym sezonie jest Bośniaczka Elvedina Muzaferija (startowała w Zagrzebiu). Z rocznika 1999 występowały jeszcze dwie alpejki: Keely Cashman (USA) i Nella Korpio (Finlandia).

17 - Najmłodszy startujący zawodnik - Samuel Kolega - Chorwat w Pucharze Świata debiutował jeszcze w sezonie 2015/2016. W sezonie 2016/2017 wystąpił tylko w inauguracyjnych zawodach w Sölden. Jedyny alpejczyk urodzony w 1999 roku startujący w ostatniej edycji Pucharu Świata.

18 - Najmłodszy z punktami - Armand Marchant - Belg zajął 18. miejsce w Adelboden w slalomie, na kilka dni przed swoimi 19. urodzinami. Później doznał kontuzji w Adelboden i przedwcześnie zakończył sezon. Jest to pierwszy w historii Belg z punktami PŚ w konkurencji technicznej.

17 - Najmłodsza z punktami - Camille Rast - Najmłodsza startująca zawodniczka jest jednocześnie najmłodszą, która zdobyła punkty. Wprawdzie w debiucie się nie udało, ale nieco później w Kronplatz Rast uplasowała się na 9. miejscu w gigancie.

36 - Najstarsza startująca zawodniczka - Elisabeth Görgl - Lizzie wciąż nie ogłosiła czy będzie nadal kontynuować karierę czy też zakończy ją po tym sezonie. W perspektywie są Zimowe Igrzyska Olimpijskie, więc decyzja jest tym bardziej trudna. Obecnie największa weteranka w Pucharze Świata kobiet.

38 - Najstarszy startujący zawodnik - Patrick Thaler - Podczas ostatniego występu Patrick Thaler miał prawie 39 lat. Od debiutu w Pucharze Świata minęło już 20 lat, ale Thaler wciąż trzyma się całkiem dobrze. Dwa razy zajął miejsce w top 10 slalomu. Punktów mógłby uzbierać trochę więcej, ale dwukrotnie wypadł w drugim przejeździe, w tym raz w zawodach, w których zajmował 5. miejsce po przejeździe pierwszym.

28 - Kraj z największą ilością miejsc na podium (mężczyźni) - Austria - Reprezentanci Austrii aż 28 razy stawali na podium. Większość to zasługa Marcela Hirschera, ale inni koledzy również dołożyli się do tego wyniku.

25 - Kraj z największą ilością miejsc na podium (kobiety) - Włochy - To był znakomity sezon dla Włoszek. Zwyciężyły w klasyfikacji Pucharu Narodów i chyba brakowało im tylko kryształowej kuli.

18 - Liczba zawodników ze zwycięstwem - Większej liczby zwycięzców w Pucharze Świata mężczyzn nie było od 2012 roku. W sezonie 2011/2012 na najwyższym stopniu podium stało 19 różnych alpejczyków, w sezonie 2016/2017 było tylko o jednego triumfatora mniej.

12 - Liczba zawodniczek ze zwycięstwem - U pań sytuacja odwrotna. Tak mało triumfatorek było ostatnio w sezonie 2011/2012. O jedną mniej było jeszcze sezon wcześniej.

40 - Liczba zawodników na podium - Wielu było zwycięzców i również zawodników, którzy potrafili zmieścić w czołowej trójce znalazło się niemało. To najlepszy wynik od 6 lat.

28 - Liczba zawodniczek na podium - Do 12 zwyciężczyń należy doliczyć jeszcze 16 alpejek, które stały na drugim i/lub trzecim stopniu podium. Bywało więcej, ale bywało też mniej.

8 - Polacy startujący w PŚ - W sezonie 2016/2017 w Pucharze Świata wystąpiło ośmioro reprezentantów Polski. Połowa z nich to debiutanci: Piotr Habdas, Paweł Babicki, Katarzyna Wąsek i Daria Krajewska. Wcześniejsze doświadczenia z Pucharem Świata mieli Maryna Gąsienica-Daniel, Maciej Bydliński, Michał Kłusak i Michał Jasiczek.

5 - Punkty dla Polski w PŚ - Mijający sezon zakończył się dla Polski z pięcioma punktami. Tyle właśnie punktów zdobyła Maryna Gąsienica-Daniel w kombinacji w Crans Montana. Niestety pozostali Polacy nie punktowali w tym sezonie.

7 - Ponad siedem lat trzeba było czekać na punkty polskiej zawodniczki w Pucharze Świata. W 2009 roku w Aspen punktowała starsza siostra Maryny - Agnieszka Gąsienica-Gładczan. Później nadeszło kilka lat chudych. Mamy nadzieję, że czas na 7 lat tłustych.

13 - Najwięcej "polskich" startów - Maryna Gąsienica-Daniel - Maryna wystąpiła w tym sezonie w 13 zawodach. To najwięcej w jej karierze. W sezonie 2015/2016 Polka wystąpiła 9 razy.

4 - Zawodniczki z punktami we wszystkich konkurencjach - Mikaela Shiffrin, Ilka Štuhec, Federica Brignone, Ricarda Haaser - W czasach, gdy wszechstronność nie jest bardzo popularna należy docenić te alpejki, które są w stanie zapunktować w każdej konkurencji. Shiffrin, Brignone, Stuhec i Haaser to jedyne alpejki, które w sezonie 2016/2017 zdobyły jakiekolwiek punkty w każdej z pięciu konkurencji: slalomie, gigancie, supergigancie, zjeździe i kombinacji. Wspomnę jeszcze o Larze Gut i Valerie Grenier, które nie wywalczyły punktów jedynie w kombinacji.

1 - Zawodnik z punktami we wszystkich konkurencjach - Aleksander Aamodt Kilde - U panów tylko jeden zawodnik został sklasyfikowany w rankingu wszystkich konkurencji. Wprawdzie w slalomie punkty zdobył za slalom równoległy w zawodach City Event w Sztokholmie, ale zawody te liczyły się do tej samej klasyfikacji co slalomy zwykłe.

3 - Najwięcej kryształowych kul - Marcel Hirscher - Austriak zdobył nie tylko dużą kryształową kulę za triumf w klasyfikacji generalnej, ale również dwie małe - za slalom i slalom gigant. Pod tym względem był najlepszy w tym sezonie. Po dwie kule zdobyły Mikaela Shiffrin (duża i mała za slalom) oraz Ilka Štuhec (mała za kombinację i zjazd).

161 - Tylu zawodników zdobyło punkty w Pucharze Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn w sezonie 2016/2017.

134 - Zawodniczki sklasyfikowane w Pucharze Świata kobiet.

Źródło: Opracowanie własne

(Marek Cielec)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%