Alpejski PŚ w Åre. Wspaniała, znakomita jazda dała Shiffrin samodzielny rekord

14:20, 11.03.2023 Jarosław Gracka Aktualizacja: 14:57, 11.03.2023

W dzisiejszym slalomie stało się, na co fani narciarstwa alpejskiego czekali od dawna. W szwedzkim Åre Mikaela Shiffrin odebrała Szwedom rekord zwycięstw w zawodach PŚ. Odniosła dziś swoje 87 zwycięstwo. Drugie miejsca zajęła Szwajcarka Wendy Holdener. Reprezentantka gospodarzy - Anna Swenn Larsson stanęła na najniższym stopniu podium.

screen - Eurosport

Shiffrin pisze historie

Mikaela prowadziła już po pierwszym przejeździe. W drugim przypieczętowała swoje zwycięstwo. Czas 1:41.77 okazał się dla rywalek nie do pobicia. To był piąty czas przejazdu, ale to wystarczyło w zupełności. Właściwie nawet nie zbliżyły się do niego. Holdener straciła 0,92 sek., a Swenn-Larsson 0,95 sek. Zawodniczki zamieniły się miejscami względem pierwszego przejazdu.

Mistrzyni świat i szwedzka rewelacja dalej bez podium

Wynik Swenn-Larsson osłodził nieco Szwedom utratę rekordu. Blisko podium po pierwszym przejeździe była też inna reprezentantka Trzech Koron. Hanna Aronsson Elfman - rewelacyjnie jeżdżąca w tym sezonie - była na czwartym miejscu, ale nie udało jej się ukończyć drugiego. To pozwoliło przesunąć się o jedno miejsce Amerykance Pauli Moltzan (+1,54 sek.) i Kanadyjce Lawrence St-Germain (+1,59 sek.). Lawrence mimo tego, iż jest aktualną mistrzynią świata dalej nie ma w dorobku podium.

Kolejna szwedzka nadzieja

Szóste miejsce zajęła Niemka Lena Duerr, która awansowała z ósmej pozycji (+2,03 sek.). Dalej uplasowały się Szwajcarka Melanie Meillard (+2,18 sek.) i Chorwatka Leona Popovic (+2,43 sek.). Obydwie zawodniczki awansowały o osiem pozycji. Spadła za to (o dwie) Słowenka Ana Bucik (+2,47 sek.). Duży, acz nie największy awans (+10 miejsc) stał się udziałem kolejnej ze Szwedek Cornelii Oehlund. Mało znana zawodniczka miała najlepszy czas drugiego przejazdu. Największy awans (jedenaście miejsc) zanotowała dwunasta dziś Kanadyjka Esther Good z drugim czasem drugiego przejazdu. O 10 miejsc w górę przesunęła się też Jessica Hilzinger z Niemiec, która zaczynała drugi przejazd. Spektakularnych spadków nie było. Sześć miejsc w dół spadła Asa Ando z Japonii. Najwyższy numer wśród punktujących i startujących w drugim przejeździe (49) miała Włoszka Anna Gulli