Alpejski PŚ w Szpindlerowym Młynie. Duerr zepsuła święto Shiffrin, podium rewelacyjnej Chorwatki

13:15, 29.01.2023 Jarosław Gracka Aktualizacja: 13:54, 29.01.2023

Wyrównania rekordu Stenmarka dziś nie było. Mikaela Shiffrin przegrała dziś z Niemką Leną Duerr, która odniosła swoje drugie pucharowe zwycięstwo w dziesiątą rocznicę pierwszego. Trzecie miejsce zajęła rewelacyjna 19-letnia Chorwatka Zrinka Ljutic.

screen - Eurosport

Strata na ostatnich metrach

Shiffrin prowadziła po pierwszym przejeździe i wydawało się, iż drugi przejazd będzie tylko postawieniem kropki nad "i". I tak było do ostatniego pomiaru czasu. Amerykanka, choć nie ustrzegła się błędów, cały czas miała przewagę nad Niemką. Na końcu jednak straciła do niej 0,06 sek. Tym samym czas 31-letniej Leny 1:30.91 okazał się najlepszy. Duerr zamieniła się miejscami z Shiffrin i wygrała swoje drugie zawody PŚ w karierze. Pierwsze zwycięstwo odniosła co do dnia 10 lat temu w slalomie równoległym (city evencie) w... Moskwie

Chorwackie rewelacje

Był to też świetny dzień dla Chorwatek. 19-letnia Zrinka Ljutic powetowała sobie nieudany drugi przejazd wczoraj i stanęła na podium pierwszy raz w życiu. Do Duerr straciła 0,46 sek. Jej rodaczka Leona Popovic była piąta (+0,84 sek.). Pomiędzy nimi uplasowała się Szwedka Anna Swenn-Larsson, która miała czas dokładnie o 0,01 sek. lepszy od Leony. Co ciekawe zawodniczki z miejsc 3-5 dokładnie utrzymały swoje pozycje po pierwszym przejeździe.

Duże awanse Austriaczki i Norweżki

Wielki awans zanotowała za to Austriaczka Franziska Gritsch (+1,55 sek.). Wygrała drugi przejazd i przesunęła się z pozycji dwudziestej. Awans o trzy miejsca padł udziałem Laurence St-Germain (+1,62 sek.). Ósma była druga z Amerykanek Paula Moltzan (+1,76 sek.). I ona poprawiła swoje miejsce, po pierwszym przejeździe była bowiem dziewiąta. Strefa awansów utrzymała się aż do dwunastej pozycji. Dziewiąta Szwajcarka Michelle Gisin (+1,89 sek.) do góry przesunęła się o dwie pozycje, zaś dziesiąta - Norweżka Maria Therese Tviberg (+2,05 sek.) aż o czternaście. Gritsch i Tviberg zanotowały więc największe awanse dnia. Największy spadek za to padł udziałem Słowenki Any Bucik (z ósmej na 22. pozycję). Najwyższy numer wśród punktujacych miała piętnasta dziś Włoszka Anita Gulli (46).