Zamknij

Alpejska wiosna - kwiecień #3. Koniec kariery Bertholda, kontuzja Danklmaiera, śmiałe plany FIS

10:45, 18.04.2022 Jarosław Gracka
Skomentuj

Zapraszamy naszych czytelników na kolejną odsłonę naszego raportu ze świata narciarstwa alpejskiego. Tym razem najwięcej miejsca poświęcimy krajowi, który najbardziej się z tym sportem kojarzy - Austrią. Ale to oczywiście nie wszystko - napiszemy o miejscu do tej pory zupełnie z narciarstwem alpejskim nie kojarzonym.

Foto: Stefan Brending

Frederic Berthold zakończył karierę

Na swoim Facebooku informacje o zakończeniu kariery Austriak Frederic Berthold. Nie był on wielką gwiazdą - konkurencja w kraju była po prostu za duża. Niemniej kilka lat startował w Pucharze Świata i w 2017 roku w Wengen stanął na najniższym stopniu podium w kombinacji. Nie wystąpił nigdy na Mistrzostwach Świata seniorów (za to zdobył trzy srebrne medale MŚ Juniorów), ani na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Poważna kontuzja Daniela Danklmaiera

Berthold już nie wystartuje w zawodach PŚ, a jego rodak Daniel Danklmaier będzie musiał zrobić sobie przymusową przerwę. Powodem tego jest niestety poważna kontuzja. Specjalizujący się w konkurencjach szybkościowych 28-latek upadł podczas treningu w Sölden. Spowodowało to zerwanie więzadła krzyżowego przedniego i uszkodzenie łąkotki. Daniel przeszedł operację, ale jak podaje portal tt.com będzie pauzował przez co najmniej pół roku.

Emerytura zasłużonego działacza

Jeszcze jedna informacja z Austrii. Działacze sportowi w zagranicznych związkach na ogół nie są specjalnie rozpoznawalni, ale w swoim kraju bywają legendami. I za taką legendę należy uznać Tony`ego Gigera, który po 33 latach pracy dla Austriackiej Federacji Narciarskiej (ÖSV) postanowił przejść na zasłużoną emeryturę. Informację o tym odnotował oficjalny portal FIS. Giger piastował różne stanowiska - m. in. był dyrektorem ds. wyścigów alpejskich. Jego nazwisko kojarzone jest z wieloma sukcesami - choćby Marcela Hirschera, czy Hermanna Maiera.

Słoweńskie pożegnania

Dwukrotna mistrzyni świata w zjeździe - Słowenka Ilka Stuhec nie przedłużyła umowy ze swoim trenerem - Szwajcarem Stefanem Abplanalpem. Słowenka mimo, iż po kontuzji nie potrafi dojść o pełni formy nie kończy jednak kariery. Według informacji portalu siol.net pracę w Słowenii zakończy też Włoch Livio Magoni (trener Mety Hrovat).

Nowa formuła kombinacji?

Austriacki portal krone.at informuje o możliwym powrocie do PŚ kombinacji. Wg informacji jednak formuła miałaby być zupełnie inna - tj. zamiast rywalizacji w zjeździe (względnie supergigancie) i slalomie miałyby to być kombinacje prędkościowe (zjazd + supergigant) i techniczne (slalom + gigant). Jako, iż artykuł ten nie służy wyrażaniu opinii autora zapraszamy Państwa do kolejnego punktu podsumowania.

Koniec klasyka?

Według chorwackiego portalu Jutarnji FIS ma zamiar zastąpić klasyczny zjazd na Kandaharze w Garmisch-Partenkirchen zawodami w Azji. Sam fakt poszerzenia mapy pucharowej rywalizacji jest godny pochwały, ale czy koniecznie trzeba poświęcać klasyki? W każdym razie w Niemczech nie kryje się oburzenia usunięciem Ga-Pa ze wstępnego kalendarza - sam dyrektor sportowy niemieckiej federacji Wolfgang Maier sprzeciwia się usunięciu niemieckiego kurortu z mapy.

źródła: Facebook, tt.com, fis-ski.com, siol.net, krone.at, jutarnji.hr

(Jarosław Gracka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%