MP w Zakopanem. Złote medale dla Izabeli Marcisz i Dominika Burego

21:02, 19.09.2021 Daniel Topczewski
reo

Za nami decydujący dzień rywalizacji na mistrzostwach Polski w biegach na nartorolkach, które odbywały się w ten weekend w Zakopanem. Złote medale i tytuły mistrzów kraju wywalczyli Izabela Marcisz i Dominik Bury, którzy okazali się najlepsi w niedzielnych biegach pościgowych rozgrywanych stylem dowolnym.

Zakopane już kolejny rok z rzędu było gospodarzem krajowego czempionatu w biegach na nartorolkach. Po sobotnich prologach i biegach na dystansie 7,5 km (dla kobiet) i 10 km (dla mężczyzn) w najlepszej pozycji wyjściowej byli Monika Skinder i Kamil Bury, gdyż to właśnie ta dwójka plasowała się na pozycji liderów w poszczególnych kategoriach. Po piętach deptali im jednak Izabela Marcisz i Maciej Staręga, więc rywalizacja zapowiadała się bardzo interesująco.

W klasyfikacji końcowej mocno namieszały jednak niedzielne biegi pościgowe. Na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym bezkonkurencyjna była młodzieżowa mistrzyni świata z Vuokatti w tej specjalności, czyli Izabela Marcisz, która swoje konkurentki zostawiła daleko w tyle i w pełni zasłużenie wywalczyła tytuł mistrzyni krau. 21-latka minęła linię mety niezagrożona i drugą dziś Monikę Skinder wyprzedziła o ponad dwie minuty. Na najniższym stopniu podium stanęła startująca w kategorii juniorek młodszych Zuzanna Fujak (+2:27,1 min), która na finiszu pokonała trzecią po wczorajszych zmaganiach Andżelikę Szyszkę (+2:27,2 min). Piąte miejsce zajęła Magdalena Kobielusz (+3:56,5).

Wyniki MP kobiet - bieg pościgowy

Jeszcze ciekawiej niż rywalizacja seniorek zapowiadała się walka o złoto wśród mężczyzn. Tam bowiem różnice między biegaczami z pierwszej czwórki były naprawdę minimalne. Z grona zawodników walczących o medale najszybciej odpadł Michał Skowron, który nie wytrzymał tempa dyktowanego przez czołową trójkę. Ostatecznie mistrzostwa Polski zakończyły się podwójnym triumfem braci Burych. Złoto wywalczył młodszy z nich - Dominik, który finiszował z czasem 27:42 min. Drugi był lider po sobotnich biegach - Kamil (+13 sek). Na najniższym stopniu podium uplasował się Maciej Staręga (+13 sek). Czwarte miejsce zajął Michał Skowron, a piąte Mateusz Haratyk.