Norweżki w pogoni za Charlotte Kallą, Johannes Klaebo nadal nie zwalnia tempa [Sytuacja w klasyfikacji generalnej PŚ]

17:09, 18.12.2017 Daniel Topczewski
reo

Charlotte Kalla po weekendowych zawodach w Toblach zachowała żółty plastron liderki. Przewaga Szwedki nad najgroźniejszymi rywalkami z Norwegii nieco jednak zmalała. Drugą Ingvild Flugstad Oestberg Szwedka wyprzedza o 98 punktów. Jedyną reprezentantką Polski, która zdobyła w tym sezonie punkty jest Justyna Kowalczyk notowana na 27. miejscu.

Charlotte Kalla awansowała na pozycję liderki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata po trzydniowym cyklu Ruka Triple, który wygrała. Szwedka od tego momentu nie straciła żółtego plastronu i cały czas utrzymywała przewagę nad swoimi najgroźniejszymi rywalkami. Podczas weekendu w Toblach Kalla wygrała bieg na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym i zajęła szóste miejsce w biegu pościgowym rozgrywanym klasykiem. Ten ostatni wynik sprawił, że przewaga reprezentantki Trzech Koron stopniała do 98 punktów. Szwedka może się cieszyć z pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przed Nowym Rokiem, ale taki stan rzeczy nie utrzyma się zbyt długo. Kalla nie planuje bowiem startu w Tour de Ski i jest pewne, że w trakcie tych zawodów straci żółty plastron.

Za Charlotte Kallą stworzyła się grupa pościgowa składająca się z Norweżek. Drugie miejsce w Pucharze Świata zajmuje bowiem Ingvild Flugstad Oestberg. Reprezentantka Norwegii imponuje wysoką formą i praktycznie nie wypada z czołowej dziesiątki w pojedynczych biegach. W Toblach 27-latka z Gjovik plasowała się na szóstym i drugim miejscu. Dzięki temu zgromadziła na swoim koncie 512 "oczek". Sześć punktów mniej ma obrończyni kryształowej kuli - Heidi Weng. Na czwartej lokacie znajduje się Marit Bjoergen z dorobkiem 493 punktów. Piąta jest Ragnhild Haga, która do tej pory zdobyła 480 "oczek". W czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej znajdują się także dwie Amerykanki, Szwedka, Austriaczka i Finka.

Jedyną Polką, która w tym sezonie zgromadziła punkty Pucharu Świata, jest Justyna Kowalczyk. Polka ma na swoim koncie 74 "oczka" i plasuje się na 27. miejscu. Biegaczka z Kasiny Wielkiej na razie nie poprawi jednak dorobku, bowiem najbliższy start w zawodach najwyższej rangi zaplanowała na środek stycznia i słoweńską Planicę (20-21 stycznia).

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata kobiet

Zdecydowanym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata mężczyzn jest Johannes Hoesflot Klaebo. Młody Norweg wygrał do tej pory siedem biegów i zgromadził aż 752 punkty dzięki czemu ma ponad 300 "oczek" przewagi nad drugim w zestawieniu biegaczem. To miejsce zajmuje reprezentant Francji Maurice Manificat, który uzbierał 428 punktów. Na trzeciej pozycji plasuje się Rosjanin Aleksander Bolszunow z dorobkiem 402 punktów. Czwarty jest Siergiej Ustiugow (382), a piąty obrońca kryształowej kuli - Martin Johnsrud Sundby (374 punkty).

Punkty Pucharu Świata zdobył w tym sezonie tylko jeden Polak - Maciej Staręga. Biegacz z Siedlec zgromadził na swoim koncie 6 "oczek".