PŚ w Canmore. Wielkie emocje w biegu na 20 km. Zadecydowały centymetry

21:37, 11.02.2024 . Aktualizacja: 21:57, 11.02.2024
Skomentuj Screen - Eurosport Screen - Eurosport

Bieg na 20 kilometrów stylem klasycznym w Canmore przyniósł wiele emocji i zakończył się sprinterskim finiszem grupy kilkunastu zawodników. Na ostatnich metrach najlepiej spisał się Paal Golberg, który zachował najwięcej sił i jako pierwszy minął linię mety. Drugie miejsce zajął Johannes Hoesflot Klaebo, a trzecie Mattis Stenshagen. Tuż za podium finiszował lider klasyfikacji generalnej Harald Oestberg Amundsen.

Za nami trzeci indywidualny start mężczyzn podczas zawodów Pucharu Świata w kanadyjskim Canmore. Tym razem panowie rywalizowali na dystansie 20 kilometrów stylem klasycznym ze startu wspólnego. Faworytami byli Norwegowie, którzy od początku sezonu imponują formą i tej zimy tylko dwa razy przegrali w biegu dystansowym.

Niedzielna rywalizacja od początku toczyła się w dość spokojnym tempie. Panowie biegli w zwartej grupie i nikt nie podejmował prób oderwania się od peletonu. Atak mniej więcej w okolicach dziesiątego kilometra przeprowadził Jens Burman, który uzyskał kilkanaście sekund przewagi, ale dość szybko został dogoniony przez rozpędzonych rywali. Na kolejnych rundach niektórzy zawodnicy starali się nieco podkręcić tempo, ale nikomu nie udało się odskoczyć na tyle by wypracować sobie zapas czasowy nad konkurentami. To oznaczało, że o zwycięstwie w niedzielnym biegu zadecyduje sprinterski finisz.

Mistrzowski finisz Golberga

Na ostatnią prostą niemal w tym samym czasie wjechała grupa kilkunastu biegaczy, którzy kwestię wygranej musieli rozstrzygnąć na finiszowych metrach. Najlepiej w sprinterskim pojedynku poradził sobie Paal Golberg, który w bezpośrednim pojedynku - podobnie jak w biegu na 50 kilometrów w Planicy - pokonał Johannesa Hoesflota Klaebo. Obu Norwegów na mecie dzieliło zaledwie +0,2 sek. Na trzeciej pozycji linię mety minął Mattis Stenshagen (+0,5 sek), a na czwartej lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Harald Oestberg Amundsen (+0,6 sek). Piąty był William Poromaa (+0,7 sek), szósty Erik Valnes (+1,7 sek), a siódmy Andrew Musgrave (+1,8 sek). W czołowej dziesiątce zmieścili się ponadto: Simen Hegstad Krueger, Fredrich Moch i Mika Vermuelen.