PŚ w Toblach. Dobry występ Polaków w eliminacjach sprintu. Staręga i Bury z awansem do ćwierćfinału

12:55, 03.02.2023 Daniel Topczewski Aktualizacja: 12:57, 03.02.2023

Reprezentantka Szwecji Jonna Sundling wygrała eliminacje sprintu stylem dowolnym podczas zawodów Pucharu Świata w Toblach. Mistrzyni olimpijska wyprzedziła Norweżkę Mathilde Myhrvold i Amerykankę Jessie Diggins. W gronie mężczyzn bezkonkurencyjny był Johannes Hoesflot Klaebo. Awans do ćwierćfinałów wywalczyli również dwaj reprezentanci Polski: Maciej Staręga i Kamil Bury.

Screen - Eurosport

Mistrzowska forma Szwedki

Eliminacje sprintów stylem dowolnym otworzyły trzydniowe zmagania biegaczy i biegaczek podczas zawodów Pucharu Świata w Toblach. Jako pierwsze do rywalizacji na najkrótszym dystansie przystąpiły panie, które musiały przebiec trasę mierzącą 1,4 km. Najszybciej wyznaczony przez organizatorów dystans pokonała Szwedka Jonna Sundling, która finiszowała z czasem 2:47,26 min. Mistrzyni olimpijska z Pekinu o ponad trzy sekundy wyprzedziła drugą na mecie Mathilde Myhrvold (+3,44 sek) i o ponad pięć trzecią Jessie Diggins (+5,32 sek). Czwarte miejsce zajęła Linn Svahn (+5,88 sek), a piąte Nadine Faehndrich (+6,06 sek). Na 25. pozycji sklasyfikowano liderkę klasyfikacji generalnej Tiril Udnes Weng (+10,85 sek), która wróciła do Pucharu Świata po niemal miesięcznej przerwie.

Polki nie startowały.

Klaebo po raz siódmy

Kilkanaście minut po paniach na trasie w Toblach pojawili się panowie. Faworytem eliminacji był Johannes Hoesflot Klaebo, który po raz kolejny nie zawiódł oczekiwań i w kwalifikacjach uzyskał najlepszy czas, zwyciężając po raz siódmy w tym sezonie. Drugie miejsce zajął reprezentant Finlandii Joni Maki (+0,23 sek), a trzecie Francuz Lucas Chanavat (+0,71 sek). Tuż za czołową trójką uplasował się młody Szwed Edvin Anger (+0,76 sek). Na piątej pozycji sklasyfikowany został kolejny z reprezentantów Trójkolorowych - Renaud Jay (+0,83 sek). Szósty był Erik Valnes (+1,10 sek), siódmy Haavard Solaas Taugboel (+2,42 sek), a ósmy Federico Pellegrino (+2,69 sek).

Do ćwierćfinałów awansowało dwóch reprezentantów Polski. Maciej Staręga zajął 23. miejsce (+5,27 sek), a Kamil Bury uplasował się "oczko" niżej ze stratą +5,41 sek do Johannesa Hoesflota Klaebo. Z dalszej rywalizacji odpadł niestety Dominik Bury, który finiszował z 34. rezultatem.