TdS w Oberstdorfie. Ależ bieg Fridy Karlsson. Najlepsza w trudnych warunkach

15:48, 03.01.2023 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 16:13, 03.01.2023

Frida Karlsson wygrała trzeci etap Tour de Ski. Szwedka uzyskała zdecydowanie najlepszy czas w biegu na 10 kilometrów techniką klasyczną. Drugie miejsce zajęła Krista Parmakoski, a trzecie Anne Kalvaa. Bardzo słabo wypadły reprezentantki Polski.

Screen - Eurosport

Za nim trzeci etap zmagań kobiet podczas 17. edycji Tour de Ski. Panie, tak jak wcześniej panowie, rywalizowały w biegu na 10 kilometrów techniką klasyczną na trasach w Oberstdorfie. Warunki nie sprzyjały zawodniczkom. Podczas zmagań padał deszcz, który także wpływał na stan sztucznego śniegu. Wiele biegaczek miało problem z nartami, szczególnie na podbiegach.

Najlepiej trudy wtorkowej rywalizacji wytrzymała nowa liderka klasyfikacji touru Frida Karlsson. Młoda Szwedka od startu ruszyła bardzo mocno i utrzymała wysokie tempo przez cały dystans. Ostatecznie na mecie uzyskała 16,6 sekundy przewagi nad drugą Kristą Parmakoski. Finka miała znakomitą końcówkę biegu, w której odrobiła do Fridy ponad 6 sekund.

Norweżki za Finką

Na finiszowych metrach do Kristy straciły też Norweżki - ostatecznie trzecia Anne Kalvaa oraz czwarta Tiril Weng. Reprezentantki kraju wikingów straciły do triumfatorki zmagań na 10 km odpowiednio 18,1 oraz 20 sekund. Piątkę zamknęła Kerttu Niskanen, po której kibice z pewnością mogli spodziewać się lepszego wyniku. 34-latka na mecie zanotowała stratę ponad 40 sekund.

Szósta była Katharina Hennig, siódma Teresa Stadlober, a ósma Silje Theodorsen. Znakomite dziewiąte miejsce zajęła Eva Urevc. Dla słoweńskiej sprinterki to zdecydowanie najlepszy bieg dystansowy w karierze. Czołową dziesiątkę zamknęła Heidi Weng. Niestety fatalnie spisały się Polki. Izabela Marcisz uplasowała się na 55 lokacie ze stratą 3 minut i 11 sekund do Karlsson. Monika Skinder została sklasyfikowana 4 pozycje niżej i straciła ponad 4 minuty.