Alpejski PŚ w Lenzerheide. Ostatni slalom i mała Kryształowa Kula dla Kathariny Liensberger

14:07, 20.03.2021 Marek Cielec Aktualizacja: 14:21, 20.03.2021

Katharina Liensberger rzutem na taśmę zdobyła małą Kryształową Kulę za slalom w sezonie 2020/2021. Austriaczka zwyciężyła w ostatnim slalomie Pucharu Świata podczas finałów w Lenzerheide i dzięki słabszemu występowi Petry Vlhovej awansowała na pierwsze miejsce klasyfikacji slalomowej. Drugie miejsce zajęła dziś Mikaela Shiffrin, a trzecie Michelle Gisin.

Petra Vlhova plan zdobycia małej Kryształowej Kuli za slalom mocno utrudniła sobie w pierwszym przejeździe. Słowaczka przed zawodami miała niewielką przewagę nad Kathariną Liensberger, więc nie mogła sobie pozwolić na duże błędy. Niestety dla niej, spory błąd popełniła już na początku i również w dalszej części trasy nie radziła sobie najlepiej. Najlepsza była natomiast Katharina Liensberger, czyli jedna z najbardziej zainteresowanych zwycięstwem w klasyfikacji slalomu. Austriaczka zajmowała pierwsze miejsce z przewagą 1,84 sek. nad Vlhovą, która plasowała się na ósmym miejscu. Druga była Kristin Lysdahl ze stratą 0,70 sek., a trzecia Mikaela Shiffrin (+0,90 sek.), która także jeszcze miała szansę na małą Kryształową Kulę. Na miejscu czwartym klasyfikowana była Laurence St-Germain (+1,20 sek.), a na piątym Michelle Gisin (+1,24 sek.).

Wyniki po 1. przejeździe

Również w drugim przejeździe Petra Vlhova nie zachwyciła. Słowaczka nie miała dziś dobrego dnia, a w drugiej części zawodów miała dopiero 14. czas. Choć Słowaczka zapewniła sobie dziś dużą Kryształową Kulę, to straciła trofeum za klasyfikację slalomową i nie dało się nie zauważyć jej rozczarowania. Mała kryształowa kula trafiła bowiem do Kathariny Liensberger, której śmiały atak w końcówce sezonu pozwolił na zrealizowanie kolejnego sportowego marzenia. Można powiedzieć, że Austriaczka wygrała w tym sezonie wszystko co najważniejsze, gdyż została mistrzynią świata, a także najlepszą slalomistką Pucharu Świata. Liensberger nie dała dziś żadnych szans rywalkom, notując najlepszy czas obu przejazdów. Drugie miejsce zajęła Mikaela Shiffrin, której strata do Kathariny wyniosła 1,24 sek. Shiffrin została sklasyfikowana również na drugim miejscu w klasyfikacji łącznej slalomu, wyprzedzając o 3 punkty Petrę Vlhovą. Na najniższym stopniu podium mogła dziś stanąć Michelle Gisin, która awansowała na trzecie miejsce w zawodach (+1,95 sek. Czwarta była Kristin Lysdahl (+1,99 sek.), piąta Sara Hector (+3,11 sek.), a na szóstym miejscu pozostała Petra Vlhova (+3,15 sek.).

Startem w dzisiejszym slalomie karierę zakończyła Włoszka Irene Curtoni. Choć udało jej się dojechać do mety to nie została sklasyfikowana, gdyż na jednej z końcowych bramek złapała tyczkę między narty, przez co została zdyskwalifikowana. W swoim ostatnim sezonie uplasowała się na 20. miejscu w klasyfikacji slalomowej.