Oto najwięksi wygrani igrzysk w Pekinie. Kto zdobył najwięcej medali?

09:38, 21.02.2022 Stanisław Zyga

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie dobiegły końca. Najbardziej utytułowanym sportowcem imprezy został Johannes Thingnes Boe. Norweski biathlonista wrócił z Chin z 4 złotymi medalami i jednym brązem. Sprawdźmy, którzy zawodnicy osiągnęli najwięcej podczas ostatnich dwóch tygodni zmagań.

Screen Eurosport

Norweska dominacja

Aż czterech sportowców zdołało wywalczyć w Pekinie 5 medali olimpijskich. Najwięcej tych z najcenniejszego kruszcu zebrał Johannes Thingnes Boe. Norweski biathlonista czterokrotnie stał na najwyższym stopniu podium. Żaden inny zawodnik nie dokonał w Chinach podobnego wyczynu. Boe był najlepszy w sprincie, biegu masowym, sztafecie męskiej i w sztafecie mieszanej. Zawody męskiego biathlonu zdominował Norweg, a wśród pań równych sobie nie miała jego rodaczka, Marte Olsbu Roeiseland. Jest ona jedyną kobietą, która wróciła z Chin z 5 medalami. Na trasie i strzelnicy wywalczyła sobie 3 złote i 2 brązowe krążki.

Królują biathloniści

Biathlon to dyscyplina, w której podczas igrzysk zawodnicy mają szansę zdobyć aż 6 medali. Nic zatem dziwnego, że w czołówce klasyfikacji multimedalistów znalazł się kolejny przedstawiciel tego sportu, Quentin Fillon Maillet. Francuz stanął w Chinach na olimpijskim podium pięciokrotnie, w tym 2 razy na jego najwyższym stopniu. Czwartym sportowcem, który wrócił ze Wschodu z 5 krążkami jest rosyjski biegacz, Aleksander Bolszunow. Zdobył on 3 złote, 1 srebrny i 1 brązowy medal.

Medale na długim i krótkim torze

Pięciu sportowców wróciło z Pekinu z 4 medalami. Wśród nich, najwięcej złotych krążków zebrała Irene Schouten. Holenderska łyżwiarka szybka 3 razy stanęła na najwyższym stopniu podium. 4 krążki wywalczyła również jej rodaczka z krótszego toru, Suzanne Schulting. Pozostali zawodnicy, którzy mogą pochwalić się takim osiągnięciem, to Tarjei Boe i Johannes Hoesflot Klaebo. Norwegowie startowali odpowiednio w biathlonie i biegach narciarskich. 4 medale, ale tylko 1 złoty, wywalczyła jeszcze japońska łyżwiarka szybka, Miho Takagi.

Klasyfikacja indywidualna

Gdyby brać pod uwagę tylko wyniki indywidualne, najlepszym sportowcem igrzysk nie zostałby jednak Johannes Boe. W takiej klasyfikacji triumfowałyby Irene Schouten i Therese Johaug. Zawodniczki te jako jedyne wywalczyły w Chinach trzy indywidualne złota olimpijskie.