MŚ w Oberstdorfie 2021. Norwegia wygrała klasyfikację medalową. Które miejsce zajęła Polska?

18:02, 07.03.2021 Daniel Topczewski

Dzisiejszym biegiem na 50 kilometrów stylem klasycznym zakończyła się 40. edycja mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Tabelę medalową - zgodnie z przewidywaniami - wygrali Norwegowie, którzy w Oberstdorfie zdobyli 31 krążków w tym aż trzynaście złotych. Polacy z dwoma medalami wywalczonymi przez skoczków zajęli siódme miejsce.

fot: M. Rudzińska

Mistrzostwa świata w Oberstdorfie przeszły dziś do historii, ale z pewnością zostaną w pamięci kibiców jeszcze przez długi czas. Zmagania na niemieckich trasach i skoczniach dostarczyły bowiem wiele emocji i przyniosły kilka niespodzianek. Z perspektywy reprezentacji Polski najwięcej powodów do radości dali oczywiście skoczkowie, którzy odpowiadali za cały dorobek naszej kadry podczas czempionatu globu, czyli złoty i brązowy medal. Z tytułu mistrza świata na skoczni normalnej cieszył się Piotr Żyła, a krążek z brązowego kruszcu zdobyła nasza drużyna w składzie Kamil Stoch, Andrzej Stękała, Dawid Kubacki i Piotr Żyła. Dwa miejsca na podium dały Polakom siódme miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw świata.

Z największym dorobkiem medalowym z Oberstdorfu wyjadą Norwegowie, którzy zdominowali tegoroczne mistrzostwa świata i po raz dwunasty z rzędu wygrali klasyfikację medalową. Zawodnicy z Kraju Fiordów zdobyli aż 31 medali - z czego trzynaście z najcenniejszego kruszcu. Na dorobek Norwegów złożyło się 18 krążków w biegach narciarskich, osiem w kombinacji norweskiej i pięć w skokach narciarskich. Niekwestionowaną królową polowania była po raz drugi z rzędu Therese Johaug, która w Oberstdorfie wywalczyła cztery złote krążki: w biegach na 10 i 30 kilometrów, a także w skiathlonie i w sztafecie. W gronie mężczyzn podobnym osiągnięciem przez chwilę mógł się pochwalić Johannes Hoesflot Klaebo, ale Norweg został ostatecznie zdyskwalifikowany i stracił złoto zdobyte na królewskim dystansie 50 kilometrów.

W kombinacji norweskiej mężczyzn złotymi medalami podzielili się Norwegowie i Austriacy, a w konkurencji kobiet całe podium przypadło reprezentantkom Kraju Fiordów. W skokach narciarskich panów po jednym krążku wywalczyli Polacy za sprawą Piotra Żyły, Austriacy dzięki Stefanowi Kraftowi i Niemcy w konkursie drużynowym. W gronie kobiet po jednym złocie zdobyła Słowenia po triumfie Emy Klinec, Norwegia po zwycięstwie Maren Lundby i Austria w drużynówce. W konkursie mieszanym triumfowali Niemcy.

Na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej uplasowali się Austriacy z siedmioma medalami (4-1-2), a na trzecim Szwedzi (2-2-3). Tuż za podium z sześcioma krążkami skończyli gospodarze (2-2-2). Przed Polską znaleźli się jeszcze reprezentanci Rosyjskiej Federacji Narciarskiej i Słowenii. Medale w Oberstdorfie zdobyło jedenaście reprezentacji.