MŚ w Oberstdorfie 2021. Gyda Westvold Hansen pierwszą mistrzynią świata

15:48, 27.02.2021 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 16:15, 27.02.2021

Gyda Westvold Hansen została pierwszą w historii mistrzynią świata w kombinacji norweskiej kobiet. Medale zdobyły także Norweżki - Mari Leinan Lund i Marte Leinan Lund. Polki nie startowały.

Historyczne zawody w kombinacji kobiet na mistrzostwach świata składały się ze skoku na obiekcie normalnym oraz biegu na 5 kilometrów. Na skoczni najlepiej zaprezentowała się Mari Leinan Lund. Norweżka wylądowała aż na 107. metrze, oddając skok z 29. belki. Zaledwie 0,8 punktów z Lund przegrała Gyda Westvold Hansen. Druga z reprezentantek Norwegii z 28. platformy startowej skoczyła 102,5 metra i do biegu przystępowała tylko 3 sekundy za swoją rodaczką. Trzecia po próbie na 101,5 metra z 29. belki była Niemka Svenja Wuerth ze stratą 24 sekund. Tylko 86 metrów skoczyła Tara Geraghty-Moats. Zwyciężczyni jedynych do tej pory zawodów Pucharu Świata miała ponad 2 minuty straty do liderki i zajmowała 18. miejsce.

Wyniki po serii skoków

Drugą częścią zawodów był bieg na dystansie pięciu kilometrów. Praktycznie razem wystartowały Mari Leinan Lund i Gyda Westvold Hansen. Lepiej na trasie radziła sobie ta druga, która szybko objęła samotne prowadzenie. Leinan Lund musiała bronić się przed swoją siostrą, Marte. Svenja Wurth szybko osłabła, a pierwsza pomijając Norweżki była Anju Nakamura.

Westvold Hansen pewnie utrzymała przewagę i została pierwszą mistrzynią świata w kombinacji. O srebro walczyły siostry Leinan Lund. Marte wyprzedziła Mari, ale na ostatnim zjeździe zaliczyła upadek i została wyprzedzona przez swoją siostrę, która zdobyła srebrny medal. Marte Leinan Lund musiała zadowolić się trzecim miejscem. Wszystkie medale zdobyły Norweżki.