MŚ w Lahti: Justyna Kowalczyk biegnie po medal (lista startowa)

Dzisiejszy bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym w Lahti będzie dla Justyny Kowalczyk najważniejszym startem sezonu 2016/2017. Polka ma apetyt na medal, ale we wtorek będzie musiała się zmierzyć z rywalkami i pogodą. 

Ten sezon był dla Justyny Kowalczyk inny niż wszystkie. Polka rzadko startowała w Pucharze Świata, odpuściła cykl Tour de Ski i skupiła się na spokojnym treningu i przygotowaniach do najważniejszego biegu sezonu. Biegaczka z Kasiny Wielkiej do rywalizacji w zawodach najwyższej rangi powróciła dopiero na początku lutego w Pjongczang, aby przetestować trasy, na których za rok odbędą się igrzyska olimpijskie. Ostatnim testem przed Lahti był bieg w estońskiej Otepaeae, który Polka zakończyła na piątej pozycji, że sporą stratą do zwyciężczyni Marit Bjoergen, ale z niewielką do miejsca na podium (22 sekundy).

Kowalczyk podkreślała potem, że zabrakło jej sił na ostatnim kilometrze, ale głównie z powodu zejścia z gór. To właśnie na rywalizację w Estonii miał przypaść najsłabszy dzień po treningu wysokogórskim. Ten najlepszy ma przypaść właśnie dziś.

Polka w Lahti wystartowała do tej pory tylko raz – w niedzielnym sprincie drużynowym wspólnie z Eweliną Marcisz. Nasza sztafeta zajęła dziewiąte miejsce, ale dla Kowalczyk najważniejsze było przetarcie przed dziesiątką w Lahti, która może przynieść wiele zaskakujących wyników. Na wtorek zapowiadane jest pogorszenie pogody i ogromne znaczenie będzie miało smarowanie nart, które może zaprzepaścić szansę na sukces.

W gronie kandydatek do medali znajduje się przynajmniej pięć zawodniczek. Faworytką do tytułu mistrzyni świata jest Marit Bjoergen, która w Lahti wywalczyła już złoto w biegu łączonym. Duże szanse na sukces ma także Krista Parmakoski. Finka w sobotę zaprezentowała się doskonale i do ostatniego kilometra walczyła z bardziej utytułowaną Norweżką. W gronie faworytek wymieniane są także Charlotte Kalla, Heidi Weng i właśnie Justyna Kowalczyk.

Na 10 kilometrów stylem klasycznym wystartują również inne reprezentantki Polski. Jako pierwsza na trasę wyruszy Ewelina Marcisz (numer 4). Z numerem 44. pobiegnie Justyna Kowalczyk, z 47. Martyna Galewicz, a z 49. Kornelia Kubińska.

Początek rywalizacji o 12:45.

Lista startowa

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.