MŚ w biathlonie – Pokljuka 2021. Tryumf Norwegii w klasyfikacji medalowej

© Manzoni/IBU

Po raz trzeci z rzędu reprezentacja Norwegii zwyciężyła w klasyfikacji medalowej biathlonowych mistrzostw świata. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajęła Francja, zaś trzecia lokata przypadła w udziale Szwecji.

© Manzoni/IBU

Siedem złotych medali, trzy srebra oraz cztery brązy – to dorobek reprezentacji Norwegii na zakończonych dziś w Pokljuce 52. Mistrzostwach Świata w Biathlonie. CZTERNAŚCIE… Ta liczba musi robić wrażenie. Do tej pory żadna z ekip nie wywalczyła na jednym biathlonowym czempionacie aż tylu medali. Na tak pokaźną ilość złożyła się znakomita dyspozycja niemalże wszystkich zawodników i zawodniczek z tego kraju. Oczywiście, były „gwiazdy”, które jaśniały mocniej od innych (Tiril Eckhoff i Sturla Holm Laegreid). Były też i takie osoby, które w starciach indywidualnych spisały się poniżej oczekiwań (Marte Olsbu Roeiseland i Johannes Thingnes Boe), jednakże kiedy przychodziło do rywalizacji zespołowej, pokazywały one swą siłę. Spośród czterech konkurencji drużynowych, które odbyły się w Pokljuce, zaledwie jedna nie padła łupem Norwegii (w supermikście – bo o tej konkurencji mowa – „Wikingowie” uplasowali się „dopiero” na drugim miejscu).

Dwa złota, dwa srebra i trzy brązy wywalczyła w Pokljuce reprezentacja Francji, która w klasyfikacji medalowej uplasowała się na drugiej pozycji. Podium tegoż zestawienia – z jednym złotem, trzema srebrami oraz dwoma brązowymi medalami na koncie – zamknęła ekipa Szwecji.

Łącznie w klasyfikacji medalowej znalazło się miejsce dla dziewięciu krajów. Co najmniej jeden złoty medal wywalczyli w Pokljuce reprezentanci pięciu państw (oprócz wspomnianej wcześniej trójki w gronie tym znalazły się także Czechy i Austria).

Mistrzostwa w Pokljuce były piątym czempionatem z rzędu, na którym reprezentacja Polski nie zdobyła żadnego medalu. Ostatnią, która stawała na podium zawodów tej rangi, była Weronika Nowakowska. W 2015 roku w Kontiolahti wywalczyła ona dwa medale (srebrny i brązowy). Tegoroczne zawody w Słowenii (w szczególności sztafeta pań) pokazały, że w polskiej drużynie drzemie ogromny potencjał. Pozostaje mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zostanie on właściwe wykorzystany.

Klasyfikacja medalowa MŚ w biathlonie – Pokljuka 2021

Lokata Reprezentacja Złoto Gold medal world centered-2.svg Srebro Silver medal world centered-2.svg Brąz Bronze medal world centered-2.svg Razem Medals world.svg
1. Norwegia 7 3 4 14
2. Francja 2 2 3 7
3. Szwecja 1 3 2 6
4. Austria 1 2 3
5. Czechy 1 1
6. Niemcy 2 2
7. Białoruś 1 1
7. Rosyjska Unia Biathlonu Rosyjski Związek Biathlonu 1 1
7. Ukraina 1 1

Szczegółowy program MŚ w biathlonie można znaleźć tutaj.

Więcej o MŚ w Pokljuce znajdziecie klikając poniżej:

Źródło: informacja własna