MŚ w biathlonie – Pokljuka 2021. Mieszana sztafeta na start imprezy. Kto pobiegnie dla Polski? (lista startowa)

© Stancik/IBU

Do rozpoczęcia 52. Mistrzostw Świata w Biathlonie pozostały ostatnie godziny. Pierwszą z konkurencji, która rozegrana zostanie w trakcie najważniejszej biathlonowej imprezy sezonu, będzie środowa sztafeta mieszana. Na starcie zawodów stanie dwadzieścia siedem drużyn, w tym także reprezentacja Polski. Jak spiszą się Biało-Czerwoni?

© Stancik/IBU

Słoweńska Pokljuka, będąca jednym z najważniejszych miejsc na mapie biathlonowego Pucharu Świata, już po raz czwarty gościć będzie czołowe biathlonistki i najlepszych biathlonistów, którzy powalczą o medale mistrzostw globu. W 1998 roku miasto to wraz z Hochfilzen współorganizowało biathlonowy czempionat, trzy lata później było już samodzielnym gospodarzem zawodów tej rangi. W 2006 roku rozegrane zostały tu 2. Mistrzostwa Świata w Biathlonie Sztafet Mieszanych, w których najlepsza okazała się druga drużyna Rosji, bezpośrednio za którą uplasowały się Norwegia oraz Francja. Na ósmej pozycji zawody te zakończyła pierwsza ekipa Polski, z kolei siedem lokat niżej uplasował się drugi zespół Biało-Czerwonych.

Dwadzieścia lat po pierwszym „samodzielnym” czempionacie Pokljuka ponownie stanie się mekką światowego biathlonu. To tu bowiem w dniach 10-21 lutego 2021 roku zawodników i zawodniczki czeka walka o dwanaście kompletów medali.

Tak jak przed rokiem w Anterselvie, tak i teraz w Pokljuce najważniejsza biathlonowa impreza sezonu rozpocznie się od sztafety mieszanej. Złotego medalu w konkurencji tej bronić będzie drużyna Norwegii, która na podium wyprzedziła ekipy: włoską i czeską. Reprezentacja Polski ukończyła wspomniane zmagania na siedemnastej pozycji.

Nowy rok to jednak nowe rozdanie i nowa formuła rozgrywania opisywanej konkurencji. Po raz pierwszy na mistrzostwach świata zarówno biathlonistki, jak i biathloniści będą mieli do pokonania po 7,5 kilometra. Po raz pierwszy także na zawodach tej rangi na pierwszych dwóch zmianach powalczą panowie, zaś końcowe 15 kilometrów będą miały do pokonania panie.

Na starcie środowych zmagań stanie dwadzieścia siedem ekip. Większość z drużyn wystąpi w najmocniejszych składach. Jak już wspomniano, złotego medalu sprzed roku bronić będzie Norwegia. Co ciekawe, o ósmy medal z rzędu (a dwunasty w całej karierze) powalczy Marte Olsbu Roeiseland, która na ubiegłorocznym czempionacie stawała na podium we wszystkich możliwych konkurencjach.

W gronie startujących w pierwszej konkurencji słoweńskiej imprezy jest oczywiście również reprezentacja Polski, która wystąpi w składzie: Andrzej Nędza-Kubiniec, Grzegorz Guzik, Anna Mąka i Kamila Żuk. Na co stać Biało-Czerwonych? W jedynej w tym sezonie sztafecie mieszanej, która została rozegrana 10 stycznia w Oberhofie, polska ekipa uplasowała się na dwunastej pozycji, do dziesiątej lokaty tracąc niespełna 10 sekund. Zatem wydaje się, że miejsce w pierwszej dziesiątce jest w zasięgu naszych reprezentantów.

Początek rywalizacji w sztafecie mieszanej już w środę (10 lutego) o godzinie 15:00.

Lista startowa sztafety mieszanej

Szczegółowy program MŚ w biathlonie można znaleźć tutaj.

Więcej o MŚ w Pokljuce znajdziecie klikając poniżej:

Źródło: informacja własna