MŚ w Anterselvie: Norwegia najlepsza w supermikście, osiemnaste miejsce reprezentacji Polski

Marte Olsbu

fot. tv2.no

Marte Olsbu
fot. tv2.no

Reprezentacja Norwegii w składzie Marte Olsbu Røiseland i Johannes Thingnes Bø zwyciężyła w pojedynczej sztafecie mieszanej na trwających we włoskiej Anterselvie Mistrzostwach Świata w biathlonie. Drugie miejsce zajęła ekipa niemiecka, natomiast trzecia lokata przypadła w udziale drużynie francuskiej. Reprezentujący Polskę Kamila Żuk i Andrzej Nędza-Kubiniec uplasowali się na osiemnastej pozycji.  

Marte Olsbu Røiseland i Johannes Thingnes Bø obronili tytuł mistrzów świata w pojedynczej sztafecie mieszanej, który przed rokiem wywalczyli w szwedzkim Östersund. Tym razem nie mieli oni sobie równych na biathlonowym czempionacie odbywającym się we włoskiej Anterselvie. Ekipa norweska, która łącznie odnotowała sześć pomyłek na strzelnicy (dwukrotnie pomyliła się Olsbu Røiseland, natomiast cztery błędy zanotował Thingnes Bø), o 17,6 sekundy pokonała drużynę niemiecką, reprezentowaną przez Franziskę Preuß (dwa błędy na strzelnicy) i Erika Lessera (trzy pudła). Trzecią lokatę zajęli Anaïs Bescond (jedna pomyłka na strzelnicy) i Émilien Jacquelin (trzy chybione strzały) z Francji, którzy do tryumfatorów zawodów stracili 29,8 sekundy. Dla Marte Olsbu Røiseland był to piąty medal wywalczony podczas trwających mistrzostw świata. Jest ona jedyną zawodniczką, która zachowała szanse na zdobycie kompletu medali na włoskim czempionacie.

Tuż za podium rywalizację zakończyli – reprezentujący Szwecję – Hanna Öberg i Sebastian Samuelsson. Do brązowego medalu stracili oni 5,4 sekundy. Tym samym Szwedka po raz trzeci na włoskiej imprezie uplasowała się na tym jakże nielubianym przez sportowców miejscu. Po czwartej lokacie wywalczonej w biegach pościgowym i indywidualnym tym razem – wraz z kolegą z reprezentacji – zajęła ona czwartą pozycję w supermikście.

W czołowej szóstce znalazły się jeszcze ekipy Szwajcarii i Austrii. Za niespodziankę z pewnością należy uznać dziewiątą pozycję drużyny włoskiej, reprezentowanej przez Dorotheę Wierer i Lukasa Hofera, którzy przed rokiem w Östersund wywalczyli srebrny medal. Tym razem jednak ze słabej strony na strzelnicy pokazała się Wierer, która musiała przebiec karną rundę.

W gronie trzydziestu startujących ekip znalazła się również reprezentacja Polski, której barw bronili Kamila Żuk i Andrzej Nędza-Kubiniec. Jedenaście pomyłek na strzelnicy (trzy razy chybiła Żuk, natomiast Nędza-Kubiniec pomylił się ośmiokrotnie) pozwoliło im na zajęcie osiemnastej lokaty. Do zwycięzców stracili oni ponad dwie i pół minuty.

Jutro biathlonistów i biathlonistki czeka dzień przerwy. W sobotę rywalizować oni będą w biegach sztafetowych, natomiast w niedzielę – na zakończenie mistrzostw – odbędą się starty masowe.

Wyniki pojedynczej sztafety mieszanej

 

MŚ w Anterselvie 2020: Program zawodów, wyniki, medaliści

MŚ w biathlonie 2020 – gdzie oglądać?

Skład reprezentacji Polski – tutaj

Historia polskich medali: biathloniści | biathlonistki

Wszystkie informacje o MŚ w biathlonie – Anterselva 2020 – znajdziesz tutaj

 

Źródło: informacja własna