MŚ w biathlonie 2020: Historyczne występy polskich biathlonistek

fot. facebook.com/biathlonistka

MŚ w BIATHLONIE 2020 - Historyczne WYSTĘPY POLSKICH biathlonistek

51. Mistrzostwa Świata w Biathlonie, które tym razem odbędą się we włoskiej Anterselvie, zbliżają się wielkimi krokami. W naszym poprzednim filmie zaprezentowaliśmy biathlonistów z „kraju nad Wisłą”, którzy zdobywali medale na biathlonowym czempionacie. Dziś natomiast przypomnijmy sobie medalowe występy polskich biathlonistek.

W oczekiwaniu na pierwszy medal mistrzostw świata reprezentantki Polski musiały wykazać się nie lada cierpliwością. Szczęśliwym miejscem dla naszych biathlonistek okazał się bułgarski Borowec. To tam w 1993 roku Zofia Kiełpińska, Krystyna Liberda, Anna Stera i Helena Mikołajczyk stanęły na najniższym stopniu podium w biegu drużynowym, ustępując jedynie reprezentantkom Francji i Białorusi. Myliłby się jednak ten, który pomyślałby, że sukces ten pociągnie za sobą kolejne. Na następny medal polskich biathlonistek trzeba było bowiem czekać kolejne 20 lat…

Po latach posuchy nadszedł w końcu czas upragnionych sukcesów Biało-Czerwonych. W 2013 roku – podczas mistrzostw świata w Novym Meście – najpierw srebrny medal w biegu pościgowym wywalczyła Krystyna Guzik, następnie zaś trzecie miejsce w biegu masowym zajęła Monika Hojnisz-Staręga. W walce o złoto Guzik musiała uznać wyższość Tory Berger, z kolei druga z Polek w swym medalowym starcie była gorsza jedynie od Darji Domraczewej oraz wspomnianej Berger.

Ostatnim czempionatem, na którym polskie biathlonistki plasowały się w czołowej trójce, były mistrzostwa świata, które w 2015 roku odbyły się w Kontiolahti. Dwukrotnie na podium stawała tam Weronika Nowakowska. Najpierw – przede wszystkim za sprawą bezbłędnego strzelania – wywalczyła ona srebrny medal w sprincie, ustępując jedynie multimedalistce tegoż czempionatu, Francuzce, Marie Dorin Habert. Następnie zaś stanęła ona na najniższym stopniu podium w biegu pościgowym. Lepsze okazały się wówczas tylko wspomniana Habert oraz Laura Dahlmeier z Niemiec. Tym samym był to ostatni medal wywalczony przez reprezentantów Polski na biathlonowych mistrzostwach świata.

Czy kolejnych powodów do radości dostarczy nam czempionat we włoskiej Anterselvie? Mamy nadzieję, że tak właśnie będzie!

Mateusz Król
Obserwuj