MŚ w biathlonie 2020: Historyczne występy Polaków. Tomasz Sikora i nie tylko [wideo]

fot. Sport.pl

MŚ w BIATHLONIE 2020: HISTORYCZNE występy POLAKÓW. Tomasz SIKORA i nie tylko #1 [PL/ENG]

Zbliżają się mistrzostwa świata w biathlonie, których gospodarzem po raz szósty w historii będzie doskonale znana polskim kibicom włoska Anterselva. Z tej okazji chcielibyśmy zaprezentować polskich biathlonistów, którzy mają w swoim dorobku medale czempionatu globu.

Na pierwszy w historii polskich startów medal musieliśmy czekać do 1965 roku i zawodów w norweskim Elverum. Wówczas polska trójka: Stanisław Szczepaniak, Józef Rubiś i Józef Gąsienica Sobczak wywalczyła brąz w sztafecie 3×7,5 km. Rok później Polacy ponownie stanęli na podium – tym razem w sztafecie 4×7,5 km – zdobywając srebrne medale w Ga-Pa. Do trójki szczęśliwców z Elverum dołączył Stanisław Łukaszczyk. W Niemczech srebro w biegu indywidualnym wywalczył także Gąsienica Sobczak, który przegrał jedynie z Norwegiem Jonem Istadem.

W 1967 roku podczas zawodów, które odbyły się w miejscowości Altenberg we Wschodnich Niemczech, tytuł wicemistrza świata w biegu indywidualnym zdobył Stanisław Szczepaniak, który przegrał tylko z biathlonistą z ZSRR Wiktorem Mamatowem. Cztery lata później w fińskim Hämeenlinna nasza sztafeta ponownie znalazła się w trójce najlepszych na świecie. Józef Rożek, Andrzej Rapacz, Aleksander Klimas i Józef Stopka przegrali jedynie z ówczesnymi potęgami, czyli ZSRR i Norwegią. W 1975 roku Polacy po raz ostatni stanęli na podium w rywalizacji sztafet. Z Anterselvy czwórka Szpunar, Rapacz, Zięba i Truchan wyjechała z brązowymi medalami. W 1997 roku z miejsca w czołowej trójce mogli się jeszcze cieszyć Wiesław Ziemianin, Jan Ziemianin, Wojciech Kozub i Tomasz Sikora w biegu drużynowym.

Największy sukces w historii polskich startów na mistrzostwach świata przypada na 1995 rok i… czempionat we włoskiej Anterselvie, gdzie w swoim debiucie na MŚ złoto wywalczył Tomasz Sikora. Polak w świetnym stylu triumfował w biegu indywidualnym z przewagą ponad trzydziestu sekund nad Norwegiem Tyldumem. Na kolejny indywidualny sukces podczas mistrzostw świata Sikora czekał do 2004 roku i zawodów w Oberhofie. Wtedy wywalczył srebro – także w biegu indywidualnym – przegrywając jedynie z legendą francuskiego biathlonu Raphaelem Poiree.

W kolejnym odcinku przyjrzymy się bliżej polskim biathlonistkom, które zdobywały medale mistrzostw świata.

Mateusz Król
Obserwuj