MŚ w Anterselvie: Aleksander Łoginow pogodził największych faworytów, życiowy występ Guzika

Aleksander Łoginow (fot. ski-nordique.net)

Pierwsza indywidualna konkurencja mężczyzn podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Biathlonie dostarczyła nadspodziewanie wielu emocji. Złoty medal w sprincie wywalczył bezbłędnie strzelający Rosjanin, Aleksander Łoginow. Srebro i brąz zdobyli Francuzi, Quentin Fillon Maillet oraz Martin Fourcade. Najlepszym Polakiem był dziś Grzegorz Guzik. Zajął 24. miejsce – najlepsze w historii swoich indywidualnych startów na Mistrzostwach Świata.

Przed biegiem w gronie głównych faworytów do zwycięstwa była wymieniana dwójka biathlonistów – Martin Fourcade i Johannes Thingnes Boe. Norweg zaczął swój występ od wyśmienitej postawy na trasie. Pomimo błędu na pierwszym strzelaniu, tracił jedynie kilka sekund do wyprzedzających go rywali, między innymi Tarjeia Boe, Martina Fourcade’a czy Aleksandra Łoginowa. Zawodnik z kraju fiordów swoje szanse na zwycięstwo pogrzebał jednak w końcówce. Wyraźnie osłabł i zakończył rywalizację poza podium, na czwartym miejscu (22.5 sekundy straty do zwycięzcy). Łoginow swój sukces  zawdzięcza bezbłędnemu strzelaniu i równomiernemu rozkładaniu sił na trasie.

Najlepszym czasem samego biegu popisał się Quentin Fillon Maillet. Przebiegł o 150 metrów więcej od Łoginowa, ostatecznie tracąc do niego na mecie jedynie 6.5 sekundy. Brązowy medalista, Martin Fourcade, zaliczył solidny, bezbłędny występ. Nie był jednak dostatecznie szybki na trasie.

Czołową dziesiątkę uzupełnili Norweg Johannes Thingnes Boe, Emilien Jacquelin z Francji, Niemcy Arnd Peiffer i Philipp Horn, Austriak Felix Leitner i Ukrainiec Dmytro Pidruczny. Są to wszyscy zawodnicy, którzy mieszczą się w minucie straty do zwycięzcy sprintu przed startem biegu pościgowego.

Polscy kibice mogą być bardzo zadowoleni z postawy Grzegorza Guzika. 24. miejsce to jego najlepszy wynik w zawodach najwyższej rangi w karierze. Bezbłędne strzelanie i przyzwoity bieg złożyły się na stratę wynoszącą 1.25 minuty do mistrza świata. Łukasz Szczurek był 61. (3 pudła), a Andrzej Nędza-Kubiniec – 90. (4 niecelne strzały).

pełne wyniki sprintu mężczyzn

MŚ w Anterselvie 2020: Program zawodów, wyniki, medaliści
MŚ w biathlonie 2020 – gdzie oglądać?
Skład reprezentacji Polski – tutaj
Historia polskich medali: biathloniści | biathlonistki
Wszystkie informacje o MŚ w biathlonie – Anterselva 2020 – znajdziesz tutaj